Ֆիլիպինները խզում է ԱՄՆ-ի հետ ռազմական համաձայնագիրը
Ֆիլիպինների ԱԳՆ-ն ռազմական համաձայնագրի խզման մասին ծանուցում է ուղարկել ԱՄՆ: Այս մասին Twitter-ում հայտնել է Ֆիլիպինների արտաքին գործերի փոխնախարար Դոդո Դյուլայը:
«ԱԳ նախարար Թեոդորո Լոքսինն այսօր ստորագրել է արտասահմանյան զինված ուժերի կարգավիճակի մասին համաձայնագրի գործողության դադարեցման մասին ծանուցումը, որն անհապաղ կուղարկվի Մանիլայում ԱՄՆ դեսպանատուն», - գրել է նա:
Համաձայնագիրը կդադարի գործել Վաշինգտոնի կողմից ծանուցումը ստանալուց 180 օր անց: Այն ստորագրվել էր 1998 թվականին և սահմանում էր Ֆիլիպինների տարածքում ամերիկացի զինվորականների մուտքի և մնալու կանոնները:

Филиппины сообщили США о расторжении военного договора
Министерство иностранных дел Филиппин отправило уведомление в США о расторжении военного договора. Об этом рассказал заместитель министра иностранных дел Додо Дюлай в своем Twitter.
«Министр иностранных дел Теодоро Локсин подписал сегодня уведомление о прекращении действия договора о статусе иностранных вооруженных сил, которое будет немедленно доставлено в Посольство США в Маниле», - пишет заместитель главы МИДа.
Договор станет недействительным спустя 180 дней с момента получения Вашингтоном уведомления, как сообщает ТАСС со ссылкой на газету Manila Bulletin. Как отмечается, данные соглашения были подписаны в 1998 году и устанавливали правила въезда и пребывания американских военных на территории Филиппин.