«Ժողովուրդ». ՀՀԿ-ն, ՀՅԴ-ն և Ռոբերտ Քոչարյանի թիմը չեն մասնակցելու սահմանադրական փոփոխությունների քարոզարշավին
12/02/2020 09:52
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Չնայած «Հանրաքվեի մասին» ՀՀ օրենքը սահմանում է, որ հանրաքվեի դրվող յուրաքանչյուր հարցով պետք է գործեն «Այո»-ի և «Ոչ»-ի շտաբներ, սակայն այս պահի դրությամբ վերջինիս ճակատագիրը դեռևս մշուշոտ է: Մասնավորապես, «Հանրաքվեի մասին» ՀՀ օրենքի 17-րդ հոդվածը սահմանում է. ««ՈՉ» քարոզչության կողմ կարող են ձևավորել համապատասխանաբար հանրաքվե անցկացնելու մասին Ազգային ժողովի որոշման նախագծին կամ քաղաքացիական նախաձեռնության կարգով Ազգային ժողով ներկայացված օրենքի նախագծին դեմ կամ ձեռնպահ քվեարկած Ազգային ժողովի պատգամավորները»:
Այսինքն՝ ստացվում է, որ սահմանադրական փոփոխություններին դեմ արտահայտվողները պետք է լինեն խորհրդարանական ընդդիմադիր «Լուսավոր Հայաստան» և ԲՀԿ խմբակցությունները: Սակայն ԼՀԿ խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը երեկ արդեն իսկ հայտարարեց, որ իրենք ձեռնպահ են մնում և չեն մասնակցելու քարոզչությանը: Եվ չնայած խորհրդարանական մյուս ընդդիմադիր՝ ԲՀԿ խմբակցությունը որոշել է չմիանալ իր ընդդիմադիր գործընկերներին և չդիմել Սահմանադրական դատարան, սակայն, «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով, չի բացառվում, որ, ամեն դեպքում, այս կուսակցությունը մասնակցի «Ոչ»-ի քարոզարշավին:
«Ժողովուրդ» թերթի տեղեկություններով՝ այս ընթացքում ԲՀԿ-ն ակտիվ քննարկումների մեջ է այս հարցով, սակայն որոշել են մինչև այս շաբաթվա վերջ սպասել, հասկանալ՝ ինչ իրավիճակ է «Ոչ»-ի ճամբարում, և վերջնական որոշում կայացնել: Ամեն դեպքում, մեր տեղեկություններով, այս պահի դրությամբ չի բացառվում՝ հենց նրանք էլ ձևավորեն «Ոչ»-ի ճամբարի մի կողմը: Սակայն «Հանրաքվեի մասին» նույն օրենքը հնարավորություն է տալիս ձևավորել «Ոչ»-ի ճամբար նաև արտախորհրդարանական ուժերից, սակայն այն հստակ կանոններ է սահմանում: Այսինքն՝ եթե ձևավորվի այլընտրանքային շտաբ, ապա այն պետք է բաղկացած լինի առնվազն 50 քաղաքացիներից: Սակայն, «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով, արտախորհրդարանական ընդդիմադիր ուժ հանդիսացող ՀՀԿ-ն, ՀՅԴ-ն, ինչպես նաև երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի թիմը ևս չեն մասնակցելու սահմանադրական փոփոխությունների քարոզարշավին: Նման որոշում չունեն նաև քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները: Եվ այս ամենին զուգահեռ սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի քարոզարշավի ժամանակ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը միայնակ չի լինելու: Երեկ արդեն «Հայ ազգային կոնգրեսը» և «Հանրապետություն» կուսակցությունը հայտարարություն են տարածել, որ իրենք կողմ են Ազգային ժողովի կողմից առաջարկված սահմանադրական փոփոխությանը և մասնակցելու են «Այո»-ի քարոզչությանը»:

«Жоховурд»: РПА, АРФ «Дашнакцутюн» и команда Роберта Кочаряна не будут участвовать в агитации
Несмотря на то, что закон «О референдуме» устанавливает, что по любому выносимому на референдум вопросу должны действовать штабы «Да» и «Нет», по состоянию на данный момент судьба последнего довольно призрачная, пишет газета «Жоховурд». В частности, статья 17 закона «О референдуме» устанавливает: «Сторону агитации "НЕТ" могут сформировать  соответственно депутаты Национального Собрания, проголосовавшие против проекта постановления Национального Собрания о проведении референдума или проекта закона, представленного в Национальное Собрание в порядке гражданской инициативы, или воздержавшиеся».
То есть, получается, что агитировать против референдума по изменениям в Конституцию должна парламентская оппозиция – фракции «Светлая Армения» и «Процветающая Армения». Однако руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян накануне уже заявил о том, что они воздержаться от участия в агитации. И хотя другая парламентская оппозиция – фракция  «Процветающая Армения» – решила не присоединяться к оппозиционным коллегам и не обращаться в Конституционный суд, тем не менее, не исключается, что она примет участие в агитации «Нет».
По сведениям издания, «Процветающая Армения» проводит в этот период активные обсуждения по данному вопросу, однако решила подождать до конца этой недели, чтобы понять ситуацию в лагере «Нет» и принять окончательное решение. Во всех случаях по состоянию на данный момент не исключается, что именно она сформирует одну из сторон лагеря «Нет».
Однако тот же закон «О референдуме» дает возможность сформировать лагерь «Нет» также внепарламентским силам, устанавливая при этом четкие правила. То есть, если будет сформирован альтернативный штаб, он должен состоять как минимум из 50 граждан. По сведениям издания, внепарламентские оппозиционные силы –  Республиканская партия Армении, АРФ «Дашнакцутюн», а также команда второго президента Армении Роберта Кочаряна также не будут участвовать в конституционном референдуме. У представителей гражданского общества тоже нет решения.
Параллельно со всем этим, во время агитации за референдум по поправкам в Конституцию партия «Гражданский договор» не будет в одиночестве. Вчера «Армянский национальный конгресс» и партия «Республика» распространили заявления о том, что выступают за предложенные Национальным Собранием конституционные изменения и примут участие в агитации «Да».