Վարչապետն ուրախ է, որ «սփրթնած գործընկերները վերագտել են կամ գտել են իրենց վստահությունը»
Եթե մենք մեքենա վառող լինեինք, առնվազն մինչև հիմա էդ ո՞ւմ մեքենան ենք վառել, ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ավելին ասեմ, եթե մենք մեքենա վառող լինեինք, մեզ հետ էդպես չէին խոսի, որովհետև եղել են ժամանակներ, որ եղել են մեքենա վառողներ, պադյեզդներում ծեծողներ, ընդհուպ՝ կրակող-սպանողներ, ու էդ նույն մարդիկ երբեք էդ մարդկացն հետ էդ տոնով չեն խոսել, որովհետև զգացել են՝ իսկապես, կարող է հաջորդի մեքենայի վառելը, շքամուտոքում ծեծելը, որոշ դեպքում՝ ավելի համոզիչ մեթոդներ», - ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, երբ ինքը խոսում էր, այսօրվա մի շարք ընդդիմադիր գործընկերներ ուղղակի սփրթնում էին ԱԺ դահլիճում նստած։
«Ես հիմա ուրախ եմ, որ նրանք վերագտել են կամ գտել են իրենց վստահությունը», - ասաց Փաշինյանը։
Նա ընդգծեց՝ ինքն ասել է, որ ով կխոչընդոտի ժողովրդի ազատ կամքի արտահայտմանը, կհամարեն հակապետական ուժ։
«Մի հատ նրբություն կա՝ ասել եմ իրավական խոչընդոտ, ի՞նչ եմ ակնարկել, ակնարկել եմ, որ եթե որոշումը Սահմանադրական դատարանում վիճարկվի, մենք դա կգնահատենք էդպես, ինչո՞ւ, որովհետև ասում եմ՝ եկեք գնանք ժողովրդին հարցնենք ու ապահովենք ժողովրդի ազատ կամարտահայտման ազատությունը, եթե ուժ կա, որ ասում է՝ «չէ, ես ժողովրդին չեմ ուզում հարցնեմ, ես պտի հարցնեմ ՍԴ-ին», էս իրավիճակում բխում է որոշակի հետևություն, իսկ երբ ես ասում եմ, որ մենք պետք է երաշխավորենք ժողովրդի կամաարտահայտման ազատությունը, ասում եմ՝ էդ նույն փաստարկները եկեք ժողովրդին ասեք, թող ժողովուրդը ձեզ հավատա ու քվեարկի», - ասաց ՀՀ վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ երբեք Հայաստանում չի եղել քվեարկություն մի պայմաններում, երբ եթերում կա հինգ ընդդիմադիր հեռուստաընկերություն։
«Հայաստանի պատմության մեջ երբեք քվեարկություն չի եղել մի պայմաններում, երբ Հայաստանը մամուլի ազատության չափանիշով աշխարհում 8-րդ տեղը կիսում է Ֆրանսիայի հետ։ Էդ ինչի՞ մասին են խոսում, էդ ո՞ւմ բերանն ենք մենք փակում, էդ ո՞ւմ մեքենան ենք մենք վառում և... շնորհակալություն», - ԱԺ-ում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Премьер-министр рад, что «побледневшие коллеги вновь обрели уверенность»
Если бы мы поджигали машины, то, как минимум, до сих пор сожгли бы чью-то машину, заявил сегодня в ходе парламентского часа премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Скажу больше, если бы мы поджигали машины, с нами бы так не разговаривали, поскольку были времена, когда сжигали машины, избивали в подъездах, даже стреляли и убивали, и те же люди никогда не говорили с этими людьми в таком тоне, поскольку чувствовали: может действительно последовать сожжение машины, избиение в подъезде, а в некоторых случаях – более убедительные методы», - сказал Никол Пашинян.
Он отметил, что когда в свое время он говорил, ряд сегодняшних коллег-оппозиционеров просто бледнели сидя в зале заседаний парламента.
«Сейчас я рад, что они вновь обрели уверенность», - сказал Никол Пашинян.
Он подчеркнул, что заявил уже – тех, кто препятствует свободному волеизъявлению народа, посчитают антигосударственной силой.
«Есть одна тонкость: я сказал правовое препятствие. Что я имел в виду? Я имел в виду, что если решение будет обжаловано в Конституционном суде, мы это так оценим. Почему? Потому что я говорю: давайте пойдем и спросим у народа, обеспечим свободное волеизъявление народа. Если есть сила, которая говорит: "Нет, я не хочу спрашивать у народа, я должен спросить Конституционный суд", из этой ситуации вытекает определенный вывод. А когда я говорю, что мы должны гарантировать свободу волеизъявления народа, то говорю: давайте скажем те же аргументы народу, пусть народ вам поверит и проголосует», - сказал премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, в Армении голосование никогда не проходило в условиях, когда есть пять оппозиционных каналов.
«В Армении голосование никогда не проходило в таких условиях, когда Армении по показателям свободы прессы разделяет 8-ое место с Францией. О чем это они говорят? Кому это мы закрываем рот? Чью машину мы сожгли?», - заявил в парламенте Никол Пашинян.