«Մանկավարժին սարքել են մուրացկան». Ուսուցիչներն ահազանգում են, որ մինչ օրս աշխատավարձ չեն ստացել
«Այսօր արդեն փետրվարի 12-ն է, բայց մենք դեռ աշխատավարձ չենք ստացել: Ես խոսել եմ նաև այլ դպրոցներում աշխատող իմ կոլեգաների հետ, նրանք ևս աշխատավարձ չեն ստացել: Արդեն պաշտոնապես հայտարարվեց, որ հունվարին 17 օր աշխատելու համար Երևանի քաղաքապետը, ԱԺ նախագահը, նախարարները և մյուսներն աշխատավարձ ու միլիոնավոր պարգևավճարներ են էլի ստացել, բայց ոչ մեկ չի մտահոգվում, որ մանկավարժը մինչ օրս անգամ իր վաստակած գումարը չի ստացել», - Аysor.am-ի հետ զրույց ասաց գրականության ուսուցչուհի Լիդա Սահակյանը:
Մանկավարժին հատկապես վրդովեցրել է պատկան մարմինների՝ Կրթության նախարարության, Երևանի քաղաքապետարանի անտարբերությունը:
«Վարչապետն անընդհատ հայտարարում է, որ 10 տոկոսով բարձրացրել են ուսուցչի աշխատավարձերը, բայց, չգիտես ինչու, մոռանում են, որ այդ տասը տոկոս բարձրացնումը վերաբերում է միայն 1 դրույք ունեցող ուսուցիչներին, իսկ մեկ դրույք ունեցողների թիվը շատ քիչ է բոլոր դպրոցներում: Այդ 10 տոկոս բարձրացումն էլ եղել է դպրոցի միջոցների, այդ թվում՝ կրճատումների հաշվին: Ինչպես է ստացվում, որ նախարարների ու մնացած պաշտոնյաների աշխատավարձերը 100 և ավելի տոկոսով են բարձրացրել, ամեն ամիս պարգևատրումներ են տալիս իրենց մերձավորներին, բայց ուսուցչին անգամ աշխատավարձը չեն տալիս ժամանակին: Անարդար է: Մենք իրենցից ոչինչ չենք խնդրում, մեր աշխատած կոպեկներն ենք խնդրում, որ գոյություն պահպանենք», - ասաց ուսուցչուհին:
Աշխարհագրության ուսուցչուհի Սիլվա Հարությունյանն էլ նշեց, որ ամաչում է ասել, բայց ուսուցիչները պարտքով գումար են վերցնում իրարից աշխատանքի հասնելու համար:
«Մարդիկ վարկեր ունեն, կոմունալներ պետք է վճարեն, երեխաներ ունեն, որոնց կերակրել է պետք: Մանկավարժին սարքել են մուրացական», - ասաց ուսուցչուհին:
Aysor.am-ը կփորձի պարզաբանումներ ստանալ Կրթության նախարարությունից և Երևանի քաղաքապետարանից:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ ԿԳՄՍՆ-ն պարզաբանում էր տարածել, համաձայն որի, նախարարության ենթակայության բոլոր դպրոցներն արդեն ստացել են աշխատավարձերի գումարները:

They turned teachers into burglars: pedagogues complain of not getting salaries till now
“Today is already February 12 while we have not received salary yet,” teacher of literature Lida Sahakyan told Aysor.am, stating that it has already been officially stated that for working 17 days in January Yerevan mayor, NA chairman, ministers and others received salaries and bonuses while no one of them is concerned that a teacher has not received the sum she/he has earned.
The teacher said she is particularly upset with the difference of the Education Ministry and Yerevan Municipality.
“The prime minister is always stating about raising the salary of teacher by 10% but with they forget that this 10% refers to teachers having one rate while the number of such teachers in schools is very small,” she said, adding that the rise has been ensured on the account of job cuts.
“How it comes that the salaries of ministers and other officials is being raised by 100% and more, they receive bonuses every month but they do not give teachers’ salaries in time. It is not fair,” the teacher said.
Silva Harutyunyan, teacher of geography, said that teachers are asking for money from each other for reaching to their working place.
“People have loans, they must pay bills, they have children to feed. They turned a pedagogue into a burglar,” the teacher said.
Aysor.am will try to receive clarifications from the Education Ministry and Municipality.
Earlier the ministry released a clarification, saying that all the schools under subordination of the ministry received sums of salaries.