Անտեսե՛լ ապրիլի 5-ին նշանակված հանրաքվեն. ՀՅԴ Գերագույն մարմնի հայտարարությունը
«Ափսոսանքով փաստում ենք. օրվա քաղաքական իշխանությունը, չհետևելով բազմաթիվ հորդորների և զգուշացումների, երկիրը ներքաշում է հերթական արկածախնդրության մեջ:
Շահարկելով և ձևախեղելով անմիջական ժողովրդավարության կարևոր ինստիտուտ հանդիսացող հանրաքվեն, իշխանությունը քողարկում է ամեն գնով մենիշխանություն հաստատելու սեփական նպատակն ու երկրի առջև ծառացած սպառնալիքները չեզոքացնելու անկարողությունը:
Դատապարտելով ամբոխավարական մեթոդներով արհեստական օրակարգ ձևավորելու քաղաքական իշխանության վարքագիծը, ահանզանգ հնչեցնելով այս հակասահմանադրական ընթացքի մասին, ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմինը հայտարարում է` անընդունելի է հակաօրինական ճանապարհով հարցեր լուծելու իշխանության մոտեցումը:
Ըստ այդմ.
1. Կոչ ենք անում ՀՀ քաղաքացիներին՝ մասնակից չդառնալ իշխանությունների կողմից նախաձեռնած հերթական ապօրինությանը, անտեսել ապրիլի 5-ին նշանակված հանրաքվեն՝ հստակ ուղերձ հղելով իշխանություններին, որ ժողովուրդն այլևս հոգնել է պուպուլիզմից, արհեստածին օրակարգերից, հասարակությունը «սևերի» ու «սպիտակների» բաժանելու քայքայիչ քաղաքականությունից, արդեն շարունակական դարձած ցնցումներից, որոնք այդպես էլ չնպաստեցին հանրային բարեկեցության աճին և իրական ժողովրդավարությանը:
2. Դիմում ենք քաղաքական կուսակցություններին, քաղաքացիական հասարակությանը, մեր հայրենակիցներին՝ միավորել իրենց ջանքերը՝ բացառելու «Այո»-ն, կանխելու հակապետական այս ընթացքը և, ի վերջո, ձեռնամուխ լինել իրական բարեփոխումների իրականացմանը: Այս նպատակներին հասնելու համար Դաշնակցությունը կձեռնարկի անհրաժեշտ գործողություններ», - ասված է հայտարարությունում։

АРФ «Дашнакцутюн» призывает проигнорировать назначенный на 5 апреля референдум
«С сожалением констатируем, что нынешняя политическая власть, не последовав многочисленным призывам и предостережениям, вовлекает страну в очередную авантюру.
Спекулируя и искажая суть референдума, который является важным институтом непосредственной демократии, власть скрывает свою цель установить единовластие любой ценой, а также неспособность нейтрализовать стоящие перед страной угрозы.
Осуждая поведение политических властей по формированию искусственной повестки охлократическими методами, выражая тревогу в связи с антиконституционным характером процесса, Верховный орган АРФД Армении заявляет о неприемлемости подхода властей по решению вопросов незаконным путем.
Посему:
1. Призываем граждан Армении не становится участником очередного инициированного властями беззаконии, проигнорировать назначенный на 5 апреля референдум, направив тем самым четкий месседж властям о том, что народ уже устал от популизма, искусственных повесток, разрушительной политики разделения общества на "белых" и "черных", ставших продолжительными потрясений, которые так и не поспособствовали росту общественного благосостояния и реальной демократии.
2. Обращаемся с призывом к политическим партиям, гражданскому обществу, нашим соотечественникам консолидировать свои усилия, чтобы исключить "Да", пресечь этот антигосударственный процесс и, наконец, приступить к осуществлению реальных реформ. Для достижения этих целей АРФД предпримет все необходимые действия», - говорится в заявлении АРФ «Дашнакцутюн».
Агитационная компания в связи с референдумом по конституционным изменениям стартует 17 февраля.
Согласно вынесенным на референдум изменениям в Конституцию, предлагается прекратить полномочия председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна и шести судей КС. Проект не касается судей Конституционного суда Ваге Григоряна и Армена Диланяна, поскольку последние были избраны судьями после вступления в силу действующей Конституции Армении.