Անտեսե՛լ ապրիլի 5-ին նշանակված հանրաքվեն. ՀՅԴ Գերագույն մարմնի հայտարարությունը
«Ափսոսանքով փաստում ենք. օրվա քաղաքական իշխանությունը, չհետևելով բազմաթիվ հորդորների և զգուշացումների, երկիրը ներքաշում է հերթական արկածախնդրության մեջ:
Շահարկելով և ձևախեղելով անմիջական ժողովրդավարության կարևոր ինստիտուտ հանդիսացող հանրաքվեն, իշխանությունը քողարկում է ամեն գնով մենիշխանություն հաստատելու սեփական նպատակն ու երկրի առջև ծառացած սպառնալիքները չեզոքացնելու անկարողությունը:
Դատապարտելով ամբոխավարական մեթոդներով արհեստական օրակարգ ձևավորելու քաղաքական իշխանության վարքագիծը, ահանզանգ հնչեցնելով այս հակասահմանադրական ընթացքի մասին, ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմինը հայտարարում է` անընդունելի է հակաօրինական ճանապարհով հարցեր լուծելու իշխանության մոտեցումը:
Ըստ այդմ.
1. Կոչ ենք անում ՀՀ քաղաքացիներին՝ մասնակից չդառնալ իշխանությունների կողմից նախաձեռնած հերթական ապօրինությանը, անտեսել ապրիլի 5-ին նշանակված հանրաքվեն՝ հստակ ուղերձ հղելով իշխանություններին, որ ժողովուրդն այլևս հոգնել է պուպուլիզմից, արհեստածին օրակարգերից, հասարակությունը «սևերի» ու «սպիտակների» բաժանելու քայքայիչ քաղաքականությունից, արդեն շարունակական դարձած ցնցումներից, որոնք այդպես էլ չնպաստեցին հանրային բարեկեցության աճին և իրական ժողովրդավարությանը:
2. Դիմում ենք քաղաքական կուսակցություններին, քաղաքացիական հասարակությանը, մեր հայրենակիցներին՝ միավորել իրենց ջանքերը՝ բացառելու «Այո»-ն, կանխելու հակապետական այս ընթացքը և, ի վերջո, ձեռնամուխ լինել իրական բարեփոխումների իրականացմանը: Այս նպատակներին հասնելու համար Դաշնակցությունը կձեռնարկի անհրաժեշտ գործողություններ», - ասված է հայտարարությունում։

Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutyun has released a statement on its position over the constitutional referendum scheduled for April 5 in Armenia.
The political force stated that the current authorities are again ignoring numerous calls and warnings and engage the country into “adventure.”
“By exploiting and deforming referendum – the important institute of direct democracy – the authorities are covering their own goals to reach monopoly and their inability to neutralize the threats the country is facing,” the ARF-D said in the statement, describing the approach of the authorities to solve issues unlawfully inadmissible.
In the statement the political force urges the citizens not to become participant of the regular illegality initiated by the authorities, ignore the April 5 referendum by it sending a clear message to the authorities that the people are already tired of populism, artificial agenda, destructive policy of divisions into “whites” and “blacks,” the frequent shocks which did not promote the growth of the welfare of the people and real democracy.
“We apply to the political parties, civil society, our compatriots urging to unite their efforts to exclude “Yes,” prevent the anti-state process and finally start implementation of real reforms. The ARF-D will undertake all the necessary actions for it,” the statement concluded.