Աֆղանստանից հայտարարել են, որ ԱՄՆ-ն և թալիբները նշանակալի առաջընթաց են գրանցել խաղաղության վերաբերյալ բանակցություններում
13/02/2020 19:52
Զգալի առաջընթաց է գրանցվել Միացյալ Նահանգների և «Թալիբան» (Ռուսաստանի Դաշնությունում արգելված) արմատական շարժման միջև բանակցային գործընթացում: Այսօր նման գնահատական է տվել Աֆղանստանի նախագահի խորհրդական Վահիդ Օմերի կողմից:
«Զգալի առաջընթաց է գրանցվել ԱՄՆ-ի և թալիբների միջև խաղաղ կարգավորման բանակցություններում: Հուսով ենք, որ երկխոսության այս փուլը կավարտվի Աֆղանստանի կառավարության և «Թալիբանի» բանակցությունների մեկնարկով», - 1TV- ն մեջբերում է նրա խոսքերը:
«Թալիբանի» Կատարի քաղաքական գրասենյակի խոսնակ Սոհաիլ Շահինը փետրվարի 12-ին հայտարարել է, որ շարժումը «համաձայնություն ստորագրելու ընթացքում ձեռնպահ կմնա լայնամասշտաբ հարձակումներից»: Իր հերթին, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը կոչ է արել թալիբներին «ցույց տալ Աֆղանստանում բռնությունները նվազեցնելու իրական կարողությունը»:

В Афганистане заявили, что США и талибы достигли заметного прогресса на переговорах о мире
Значительный прогресс был достигнут в переговорном процессе между США и радикальным движением "Талибан" (запрещено в РФ). С такой оценкой в четверг выступил советник президента Афганистана Вахид Омер.
"Заметный прогресс достигнут на переговорах [о мирном урегулировании] между Соединенными Штатами и "Талибаном". Мы надеемся, что эта фаза диалога закончится тем, что афганское правительство и "Талибан" [также] вступят в переговоры", - цитирует телеканал  1TV советника главы государства.
12 февраля официальный представитель катарского политического офиса "Талибана" Сохаил Шахин заявил, что движение "воздержится от крупномасштабных атак в дни подписания соглашения".
В свою очередь генсек НАТО Йенс Столтенберг призвал "Талибан" "проявить реальную способность обеспечить снижение уровня насилия в Афганистане".