Բարբարոսները պղծել են Ժակ Շիրակի հուշարձանը
Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ժակ Շիրակի` անցյալ շաբաթ բացված հուշարձանը, Նիսում ենթարկվել է բարբարոսների հարձակման, հայտնում է «France Bleu» ռադիոկայանը՝ հղում անելով տեղի իշխանություններին:
Ժակ Շիրակը մահացել է 2019 թվականի սեպտեմբերի 26-ին՝ 86 տարեկանում: Նա Ֆրանսիայի նախագահի պաշտոնը զբաղեցրել է 1995-ից մինչև 2007 թականը։
«France Bleu»-ն գրում է, որ հուշարձանը զրկվել է ձախ ձեռքի երկու մատներից՝ մատնեմատից և ճկույթից, բարբարոսները դրանք պոկել են:
Տեսահսկման խցիկների միջոցով հաջողվել է նույնականացնել հինգ կարգազանցներին, այժմ նրանցով զբաղվում է ոստիկանությունը:

В Ницце вандалы осквернили памятник Жаку Шираку
Открытый на прошлой неделе в Ницце памятник экс-президенту Франции Жаку Шираку подвергся нападению вандалов, сообщает радиостанция France Bleu со ссылкой на местные власти.
Ширак скончался в возрасте 86 лет 26 сентября 2019 года. Он занимал пост президента Франции с 1995 по 2007 год, на протяжении 18 лет был мэром Парижа. Ширак был похоронен на кладбище Монпарнас в Париже рядом со своей старшей дочерью Лоранс, которая скончалась в 2016 году.
France Bleu пишет, что монумент лишился двух пальцев левой руки – безымянного и мизинца - вандалы их оторвали. Город уже подал жалобы на вандалов. При помощи камер видеонаблюдения удалось идентифицировать пятерых нарушителей порядка, теперь ими занимается полиция.