Պատրա՞ստ ենք ունենալու ազգային փոխադրող, որը դատարկ ինքնաթիռներով է թռչելու. Քաղավիացիայի կոմիտեի նախագահ
13/02/2020 11:07
Հարցը նրանում չէ՝ մեզ ազգային փոխադրող պետք է, թե ոչ։ Հարցը նրանում է, թե ինչպես կարող ենք ունենալ մրցունակ փոխադրող, ԱԺ-ում հայտարարեց Քաղավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթևիկ Ռևազյանը։
«Մենք պատրա՞ստ ենք ունենալու ավիաընկերություն, որը դատարկ ինքնաթիռներով է թռչելու, պատրա՞ստ ենք որպես պետություն այդ ծախսը կրել։ Ավիացիայում կոնսոլիդացիա է գնում, մրցակցությունը բարդանում է։ Մրցակցելու համար պետք է 200-300 ինքնաթիռ ունենալ», - ասաց նա։
ԲՀԿ պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը Տաթևիկ Ռևազյանից հետաքրքրվեց՝ ինչո՞ւ է միշտ այնպես ստացվում, որ դեպի Երևան չվերթները հիմնականում ուշ երեկոյան կամ գիշերն են տեղի ունենում։
«Մեր շուկան եղել է տրանզիտ ուղևորի շուկա։ Ուղևորի համար է արվել այնպես, որ առաջին կետին հասնի այն ժամին, որպեսզի երկրորդ չվերթից չուշանա։ Հաշվարկներն ավիաընկերությունն է անում։ Եթե մտածում եք՝ դա Հայաստանին նեղացնելու համար է արվում, ապա դա այդպես չէ», - ասաց Քաղավիացիայի կոմիտեի ղեկավարը։

Готовы ли мы иметь национального авиаперевозчика, самолеты которого летают пустыми – Татевик Ревазян
13/02/2020 13:32
«Вопрос не том, нужен нам национальный авиаперевозчик или нет. Вопрос в том, как мы можем создать конкурентоспособного перевозчика», - заявила сегодня в парламенте  председатель Комитета гражданской авиации Армении Татевик Ревазян.
«Готовы ли мы иметь авиаперевозчика, самолеты которого будут летать пустыми? Готовы ли мы как государство покрывать эти расходы? В авиации идет процесс консолидации, увеличивается конкуренция. Чтобы выдержать эту конкуренцию нам нужно иметь 200-300 самолетов», - сказала она.
Депутат фракции «Процветающая Армения» Микаел Мелкумян поинтересовался, почему рейсы в Ереван в основном совершаются поздно вечером или ночью.
«Наш рынок был предусмотрен для транзитного пассажира. Для пассажира было сделано так, чтобы он достиг первого пункта именно так, чтобы не опоздать на второй рейс. Расчеты производит авиакомпания. Если вы думаете, что это делается, чтобы обидеть Армению, то это вовсе не так», - сказала Татевик Ревазян.