Ինչո՞ւ է իշխանությունն ուզում ազատվել ՍԴ նախագահից, բայց ոչ դատախազից ու ԿԸՀ նախագահից, որոնց քննադատել էր Փաշինյանը. հարց` Ալեն Սիմոնյանին
14/02/2020 12:56
ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը խորհրդարանական ճեպազրույցում անդրադարձավ հարցին, թե ինչու է իշխանությունը փորձում ազատվել ՍԴ նախագահից, մինչդեռ անտեսում է գլխավոր դատախազին և ԿԸՀ նախագահին, որոնք ևս աշխատել են ՀՀԿ ժամանակ ու արժանացել քննադատության Փաշինյանի կողմից:
«Մենք ունենք բժիշկներ, դպրոցի տնօրեններ, ոստիկաններ, պետական ապարատում աշխատակցիներ, լրագրողներ, որոնք աշխատել են Հանրապետական պատգամավորների հետ: Եթե տենց լիներ, բացի այն մարդկանցից, ովքեր որևիցե ձևով շփում չեն ունեցել ՀՀԿ-ի հետ, պիտի դատարկենք ՀՀ-ից: Ասել ենք, որ վենդետա չի եղել, եթե զուգահեռներ եք անցկացնում Թովմասյանի և դատախազի միջև, Հրայր Թովմասյանի հետ կապված կա քրեական գործ, նա քաղաքականացված մարդ է ոչ քաղաքական մարմնի մեջ: Եկեք տարբերենք թացը չորից, հասկանանք՝ ինչի մասին ենք խոսում», - ասաց Սիմոնյանը:
Դիտարկմանը, թե ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանին իրենց քաղաքական ուժը մեղադրել է բոլոր ժամանակների ընտրությունները կեղծելու մեջ, Սիմոնյանն ասաց.
«Հարգելի գործընկեր, երևի խառնում եք, մեր քաղաքական ուժն այն եզակի քաղաքական ուժն է, որը հայտարարել է, որ ընդդիմությունը ունեցել է խնդիր ընտրությունների ժամանակ, որովհետև չի կարողացել 2000 ընտրատեղամասում ապահովել 2000 ներկայացուցիչ, որովհետև ընտրությունների ժամանակ պաշտոնական փաստաթուղթ ա համարվում ոչ թե Մուկուչյանի խոսքը, այլ՝ մեկ արձանագրությունը տեղամասից, որը ստանում է յուրաքանչյուր դիտորդ, դրանք համաքելով՝ դու ունենում ես ընտրությունների տվյալները»:

Почему власть хочет избавиться от председателя КС, но не от генпрокурора и председателя ЦИК, которых критиковал Пашинян – вопрос Алену Симоняну
14/02/2020 17:24
Вице-спикер парламента Ален Симонян обратился сегодня на брифинге к вопросу, почему власть пытается избавиться от председателя Конституционного суда, но при этом спокойно относится к генеральному прокурору и председателю Центризбиркома, которые во время правления Республиканской партии Армении занимали те же должности и удостаивались критики Никола Пашиняна.
«У нас есть врачи, директора школ, полицейские, сотрудники государственного аппарата, журналисты, которые работали вместе с депутатами Республиканской партии. Если придерживаться такого принципа, то мы должны изгнать из Армении всех, кроме тех людей, которые не имели никаких контактов с РПА. Мы сказали, что вендетты не будет, если проводите параллели между Грайром Товмасяном и прокурором, то против Грайра Товмасяна возбуждено уголовное дело, он – политизированный человек в аполитичной структуре. Давайте отделять хорошее от дурного, поймем, о чем идет речь», - сказал Ален Симонян.
На замечание, что их политическая сила обвиняла председателя Центральной избирательной комиссии Тиграна Мукучяна в фальсификации выборов во все времена, Ален Симонян заявил:
«Дорогие коллеги, наверное, вы путаете, наша политическая сила – одна из тех редких политических сил, которая заявила, что у оппозиции были проблемы во время выборов, поскольку не смогла обеспечить 2000 представителей. Во время выборов официальным документом считается не слово Мукучяна, а один протокол с избирательного участка, который получает любой наблюдатель, и собрав которые, ты имеешь данные о выборах».