Թուրքիայում ուժեղացրել է Ռուսաստանի դեսպանատան պաշտպանությունը՝ դեսպանի դեմ սպառնալիքներից հետո
Թուրքիան ուժեղացրել է Ռուսաստանի դեսպանատան անվտանգությունն Անկարայում՝ կապված Ռուսաստանի դեսպան Ալեքսեյ Երխովի դեմ սպառնալիքների հետ, РИА Новости-ն  հայտնել է դիվանագիտական  առաքելության մամուլի կցորդ Իրինա Կասիմովան:
Դիվանագետն ինքն ավելի վաղ հայտնել էր, որ սիրիական Իդլիբում տիրող իրավիճակի պատճառով հակառուսական հիստերիա է գրանցվում թուրքական սոցիալական ցանցերում:
Ըստ Կասիմովայի՝ իրավիճակն իսկապես սրվել է, սակայն դեսպանի նկատմամբ սպառնալիքները թափվում են միայն ցանցային տարածքում, և դժվար թե որևէ գործողություն հետևի: Այնուամենայնիվ, անվտանգության մարմինների կողմից ձեռնարկվել են անվտանգության լրացուցիչ միջոցներ Ռուսաստանի դեսպանատան խնդրանքով:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը, Իդլիբում տիրող լարվածության պայմաններում, կոչ է արել պաշտոնական Դամասկոսին դադարեցնել հարձակումը նահանգում և զորքերը դուրս բերել թուրքական դիտակետերից մինչև այս ամսվա վերջ: Հակառակ դեպքում Անկարան կպատասխանի կառավարական ուժերի գործողություններին, ընդգծել է Էրդողանը:

В Турции усилили охрану посольства РФ после угроз в адрес посла
Турция усилила охрану посольства России в Анкаре в связи с угрозами в адрес российского посла Алексея Ерхова, сообщила РИА Новости пресс-атташе дипмиссии Ирина Касимова.
Сам дипломат ранее сообщал, что из-за ситуации в сирийском Идлибе в турецких соцсетях фиксируется антироссийская истерия.
По словам Касимовой, ситуация действительно обострилась, однако угрозы в адрес посла выплескиваются лишь в сетевом пространстве и вряд ли за этим последуют какие-либо действия. Тем не менее, дополнительные меры безопасности были предприняты турецкими властями по просьбе российского посольства.
Президент Турции на фоне напряженной обстановки в Идлибе призвал сирийскую армию прекратить наступление в провинции и отвести войска от турецких наблюдательных пунктов до конца февраля. В противном случае, Турция ответит на действия правительственных сил, подчеркнул Эрдоган.