Պաշտոնական հաղորդագրությունները պետք է այնպես ձևակերպվեն, որ անհնար լինի սխալ ընկալել. Ռուբեն Մելիքյանը՝ ԱԱԾ-ի մասին
15/02/2020 11:37
«Իրավական ուղի» ՀԿ նախագահ Ռուբեն Մելիքյանը ֆեյսբուքի իր էջում անդրադարձել է ԱԱԾ կողմից Երևանի պետական համալսարանի դասախոսին բերման ենթարկելու, ինչպես նաև ԵՊՀ գիտխորհրդի հաղորդագրությանը հետևած նոր պարզաբանմանը: Նա գրել է.
«Համամիտ եմ ԵՊՀ գիտխորհրդի նկատառումներին։ Պաշտոնական հաղորդագրությունները պետք է այնպես ձևակերպվեն, որ ոչ թե ՀՆԱՐԱՎՈՐ ԼԻՆԻ ճիշտ ընկալել, այլ ԱՆՀՆԱՐ ԼԻՆԻ սխալ ընկալել։
Մինչդեռ խնդրո առարկա հաղորդագրությունը այնպես էր ձևակերպված, որ շատերս ընկալել էինք՝ թե ենթադրյալ հանցանք կատարած անձը մեր ֆակուլտետի դասախոս է։
Անձամբ ես այնուհանդերձ կարծում եմ, որ հաղորդագրության նման բովանդակությունը դիտավորության հետևանք չէ»։

Официальные сообщения должны формулироваться так, чтобы их невозможно было понять неверно – Рубен Меликян о Службе национальной безопасности
Председатель общественной организации «Правовой путь» Рубен Меликян обратился на своей странице в Facebook к задержанию преподавателя Ереванского государственного университета Службой национальной безопасности, а также к новому разъяснению СНБ, последовавшему за заявлением ученого совета ЕГУ.
«Согласен с представленной научным советом ЕГУ позицией. Официальные сообщения должны формулироваться таким образом, чтобы не ВОЗМОЖНО БЫЛО понять правильно, а НЕВОЗМОЖНО БЫЛО понять неверно.
В то время как данное сообщение так сформулировано, что многие воспаряли, будто лицо, совершившее предположительное преступление, – преподаватель нашего факультета.
Вместе с тем, я считаю, что подобное содержание сообщения не является следствием преднамеренности», - написал Рубен Меликян.