Պետք է հասկանանք՝ վարչապետը փա՞ստ է ներկայացնում, թե՞ փաստի վերաբերյալ իր մեկնաբանությունը. Արմեն Մինասյան (Տեսանյութ)
17/02/2020 15:55
Այսօր Հայաստանում հակառակ տեսակետ ունեցողին լռեցնելու փորձերը շատ են, «Մամուլի հետհեղափոխական մարտահրավերները՝ սպասելիքներ և անելիքներ» թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց քաղաքագետ Արմեն Մինասյանը:
Վերջինս նկատեց, որ վարչապետն անձամբ խոսում է որոշ հեռուստաընկերությունների կոռումպացված լինելու մասին, որոշ լրատվամիջոցներ էլ մեղադրվում են հակապետական կամ հակահեղափոխական գործունեության մեջ.
«Միևնույն ժամանակ, ունենք որոշակի իրավիճակ, որն արժեքային դաշտում է, հատկապես սոցիալական գործողությունների ձևով, երբ կազմվում են անցանկալի լրատվամիջոցների ցանկեր, անցանկալի փորձագետների ցուցակներ: Սա միայն Հայաստանում չէ», - ասաց նա:
Ըստ քաղաքագետի՝ այսօր կա նաև խնդիր տարանջատելու փաստը մեկնաբանությունից.
«Պետք է հասկանանք՝ վարչապետը փա՞ստ է ներկայացնում, թե՞ փաստի վերաբերյալ իր մեկնաբանությունը», - ասաց նա:
Խոսելով տեղեկատվական արխիվի մասին՝ Մինասյանն ընդգծեց, որ այստեղ ևս խնդիրներ կան՝ պաշտոնական տեղեկատվության հսկայական մասը կարող է կորել.
«Որևէ մամուլի խոսնակ տեղեկատվությունը բացառապես հրապարակում է ֆեյսբուքի էջում, մի օր խռովում է, ֆեյսբուքի էջն անջատում է, գնում է իրենց տուն և մենք հսկայական ինֆորմացիա կորցնում ենք», - ասաց նա:
Մինասյանն ասաց, որ խոսքի ազատության և մամուլի նկատմամբ ճնշումները ևս ակնհայտ են, չկա հասարակական բանավեճ, մամուլն ու իրավապաշտպան կառույցները ճամբարավորված են՝ բարիկադների տարբեր կողմերում են.

Армен Минасян: Нужно понять, что представляет премьер-министр – факт или своей комментарий относительно факта
17/02/2020 18:58
Сегодня в Армении много попыток заткнуть рот тем, кто имеет противоположное мнение, заявил в ходе обсуждения на тему «Постреволюционные вызовы СМИ: ожидания и действия» политолог Армен Минасян.
Он отметил, что премьер-министр лично говорит о коррумпированности некоторых телеканалов, обвиняет некоторые средства массовой информации в антигосударственной или контрреволюционной деятельности.
«В то же время мы сталкиваемся с определенной ситуацией, которая в поле ценностей, особенно в форме действий в социальных сетях –  составляются списки нежелательных СМИ, списки нежелательных экспертов. Подобное явление происходит не только в Армении», - сказал политолог.
По словам Армена Минасяна, сегодня налицо также проблема разделения факта и комментария.
«Нам нужно понять, что представляет премьер-министр – факт или своей комментарий относительно факта», - сказал он.
Говоря об информационном архиве, Армен Минасян подчеркнул, что здесь также есть проблемы, поскольку быть потерян огромный объем официальной информации.
«Какой-нибудь пресс-секретарь публикует информацию исключительно на своей странице в  Facebook, однажды он обижается, закрывает страницу в Facebook и уходит домой, а мы теряем огромный объем информации», - заявил политолог.
Армен Минасян отметил также, что на средства массовой информации и свободу слова оказывается давление, отсутствует общественная дискуссия, пресса и правозащитные структуры находятся по разные стороны баррикад – в различных лагерях.