Լրագրողներն առավել պաշտպանված պետք է լինեն կոնվենցիոնալ ստանդարտներով և Սահմանադրությամբ. Սիրանուշ Սահակյան
17/02/2020 15:33
Մամուլին տրված է հանրային հսկիչի դերը, և որպեսզի մամուլը կարողանա այս խնդիրը լիարժեքորեն իրականացնել, անհրաժեշտ են նախադրյալներ, «Մամուլի հետհեղափոխական մարտահրավերները՝ սպասելիքներ և անելիքներ» թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց «Իրավական ուղի» հասարակական կազմակերպության համահիմնադիր Սիրանուշ Սահակյանը։
«Այդ նախադրյալներն են հաշվետվողականությունը, հանրային պաշտոնյաները պետք է պատրաստակամ լինեն ինֆորմացիա տալ և հաշվետվություն ներկայացնել իրենց գործունեության արդյունքների հետ կապված։ Կարևոր սկզբունք է թափանցիկությունը և լրագրողական աղբյուրի գաղտնիությունը», - ասաց Սահակյանը։
Նրա խոսքով՝ լրագրողներն առավել պաշտպանված պետք է լինեն կոնվենցիոնալ ստանդարտներով և Սահմանադրությամբ։
«Այն օրենսդրական նախաձեռնությունները, որոնք չեն բխում իրավունքից, այլ առաջ են տանում որոշակի քաղաքական խմբերի շահեր, այս օրենքները ևս իրենց հետագա վիճարկման հնարավորությունն ունեն թե՛ ՍԴ-ում, թե՛ մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում»։

Журналисты должны быть максимально защищены конвенциональными стандартами и Конституцией – Сирануш Саакян
17/02/2020 18:46
Средствам массовой информации отведена роль общественного контролера и необходимы предпосылки, чтобы СМИ могли полноценно выполнить эту задачу,  заявила сегодня соучредитель общественной организации «Правовой путь» Сирануш Саакян в ходе обсуждения на тему «Постреволюционные вызовы СМИ: ожидания и действия».
«Этими предпосылками являются отчетность – должностные лица должны быть готовы предоставлять информацию и отчет о результатах своей деятельности. Важным принципом является прозрачность и конфиденциальность источника информации», - сказала Сирануш Саакян.
По ее словам, журналисты должны быть максимально защищены конвенциональными стандартами и Конституцией.
«Есть также возможность обжалования законодательных инициатив, которые не вытекают из права, а продвигают интересы определенных политических групп, как в Конституционном суде, так и в Европейском суде по правам человека», - отметила она.