Իրանում 8 մարդ է դատապարտվել՝ ԱՄՆ-ի օգտին լրտեսության համար
Իրանի իշխանություններն ութ մարդու են ձերբակալել Միացյալ Նահանգների օգտին լրտեսության համար, հայտնել է Իրանի Գերագույն դատարանի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ղոլյամ Հոսեյն Իսմայիլին:
Ինչպես հայտնում է ISNA գործակալությունը՝ Իսմայիլին թվարկել է Իրանի այն 8 քաղաքացիների անունները, որոնք վեցից մինչև տասը տարվա բանտարկության են դատապարտվել «ԱՄՆ-ի կառավարության հետ համագործակցելու» համար:
Պաշտոնյան նշել է, որ «այսպես կոչված շրջակա միջավայրի գործով մեղադրվողները, Իրանի դատական իշխանությունների կարծիքով, կատարել են գործողություններ, որոնք սպառնում են ազգային անվտանգությանը»:
«Դատավճիռը հաստատվել է վճռաբեկ դատարանի կողմից, և այն վերջնական է», - ավելացրել է նա:
Արևմտյան ԶԼՄ-ների տեղեկատվությամբ՝ մեղադրյալները ձերբակալվել են մոտավորապես երկու տարի առաջ: Ընդ որում՝ նրանց մի մասը, բացի Իրանի քաղաքացիությունից, ունի ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիություն:

Иран приговорил восемь человек к тюремному заключению за шпионаж в пользу США
Власти Ирана приговорили восемь человек к тюремному заключению за шпионаж в пользу США. Об этом во вторник сообщил журналистам официальный представитель Верховного суда Ирана Голям Хосейн Исмаили.
Как сообщает агентство ISNA, Исмаили перечислил имена восьми граждан Ирана, которые получили от шести до 10 лет тюрьмы за "сотрудничество с правительством США".
Чиновник отметил, что "обвиняемые по так называемому делу об окружающей среде, по мнению судебных властей Ирана, совершили действия, угрожающие национальной безопасности". "Приговор был подтвержден апелляционным судом, и он окончательный", - добавил он.
По информации западных СМИ, обвиняемые был арестованы около двух лет назад. При этом часть из них помимо иранского имеют гражданства США и Великобритании.