«More for Metsamor» կրթական նախագծի շրջանակում Մեծամորում անցկացվել է Գիրք նվիրելու օրը
Փետրվարի 19-ին «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի «More for Metsamor» կրթական նախագծի շրջանակում Մեծամորի թիվ 2 ավագ դպրոցում կայացել է «Գիրք նվիրելու օր» խորագրով միջոցառումը։ Գիրք նվիրելու օրվան տրվել է հայկական համազգային նշանակություն․ այն անցկացվում է հայ մեծ գրող Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրը։
«Անցած տարեվերջին մենք Հայաստանում սկիզբ դրեցինք կրթական նոր նախագծի՝ այդպիսով նպաստելով երիտասարդության գիտական պոտենցիալի զարգացմանը, բարձրացնելով նրանց հետաքրքրվածությունը գիտելիքի և գիտության հանդեպ։ Գիրք նվիրելու օրը գերազանց հնարավորություն է հայկական ԱԷԿ-ի մոտակայքում գտնվող քաղաքի դպրոցականներին մատուցել մասնագիտական գրականություն՝ ատոմային տեխնոլոգիաների, էներգետիկայի վերաբերյալ, և, իհարկե, գեղարվեստական
գրականություն և այլ գրքեր, որոնք պիտանի կլինեն նրանց ուսման ընթացքում», - նշել է հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագծի ռուսական կողմի ղեկավար Յուրի Սվիրիդենկոն։
Դպրոցական գրադարանի գրադարակները համալրվեցին հայ, ռուս, եվրոպացի և ամերիկացի գրողների գեղարվեստական
ստեղծագործություններով, ինչպես նաև գիտահանրամատչելի գրականությամբ և ատոմային էներգետիկայի և տեխնոլոգիաների մասին գրքերով։ «More for Metsamor» նախագիծն ուղղված է ժամանակակից կրթական ձևաչափերին հասու լինելու կազմակերպմանն ու դպրոցը քաղաքի համար «կրթական մասնաճյուղի» վերափոխմանը։
«Գիրքն առաջին հերթին խելքի մշակույթ է սովորեցնում, մարզում է հիշողությունը և ուշադրությունը։ Ընթերցանությունը ամենահասու և օգտակար զբաղմունքն է ինտելեկտուալ ու զգացմունքային-հոգեբանական զարգացման համար։ Չնայած, որ տեղեկությունն այսօր, ինչպես երբեք, հասու է բոլորին, ոչին, բացի գրքից, լավագույնս չի կարող զարգացնել երևակայությունը և աբստրակտ մտածողությունը», - նշել է Ռուսաստանի գիտության ու մշակույթի երևանյան կենտրոնի կրթական ծրագրերի
ղեկավարի տեղակալ Աննա Մարգարյանը։
Միջոցառման ընթացքում պաշտոնապես տրվել է նաև դպրոցի բարեկարգման նախագծի մրցույթի մեկնարկը։ Մեկ ամսվա ըթնացքում, մինչև մարտի 19-ը ներառյալ, սովորողները կարող են ներկայացնել իրենց գաղափարները։ Դրանից հետո, 2020 թվականի մայիսին, ժյուրին, որի կազմում կընդգրկվեն «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի և Հայաստանի Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ներկայացուցիչները, կհայտարարեն հաղթողի կամ հաղթողների անունները, որոնց գաղափարները կիրագործվեն։
Նշենք, որ «More for Metsamor» կրթական նախագիծը մեկնարկել է 2019 թվականի նոյեմբերի 21-ին։ Նախագծի շրջանակում դպրոցականները հանդիպել են նախագծի առաջին բանախոս, Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ, որը դպրոցականներիին պատմել է իր մասնագիտական փորձի մասին ու ներկայացրել Հայաստանում գիտական պոտենցիալի զարգացման մասին։

В Мецаморе прошел День дарения книг в рамках образовательного проекта More for Metsamor
19 февраля в старшей школе №2 г. Мецамор состоялся День дарения книг в рамках образовательного проекта More for Metsamor Госкорпорации «Росатом». Мероприятие приурочено к общенациональному армянскому празднику – Дарение книг, который отмечается в день рождения великого армянского писателя Оганеса Туманяна.
«В конце прошлого года мы дали старт новому образовательному проекту в Армении, тем самым способствуя развитию научного потенциала молодежи, повышению их интереса к знаниям и науке. День дарения книг – отличная возможность преподнести школьникам города, находящегося вблизи Армянской АЭС, специализированную литературу по атомным технологиям, энергетике и, конечно же, художественную литературу и другие книги, которые пригодятся им во время учебы», - отметил руководитель проекта по продлению срока эксплуатации Армянской АЭС с российской стороны Юрий Свириденко.
Ряды школьной библиотеки пополнились художественными произведениями армянских, российских, европейских и американских писателей, а также научно-популярной литературой, книгами про атомную энергетику и технологии. Проект More for Metsamor направлен на организацию доступа к современным образовательным форматам и трансформацию школы в «образовательный хаб» для города. «В первую очередь, книга обучает «культуре ума», тренирует память и внимание. Чтение – самое доступное и полезное занятие для интеллектуального и эмоционально-психического развития. Несмотря на то, что информация сейчас, как никогда ранее, находится в свободном доступе, ничего лучше книги не сможет развить фантазию и абстрактное мышление», - отметила заместитель начальника образовательных программ РЦНК в Ереване Анна Маргарян.
В ходе мероприятия был также официально дан старт конкурсу проектов по улучшению школы. В течение месяца, до 19 марта включительно, ученики могут делиться своими идеями. После этого, в мае 2020 года, жюри, в состав которого войдут представители ГК «Росатом» и Министерства науки, образования, культуры и спорта Армении, объявит победителя или победителей, чьи идеи будут реализованы.
Отметим, что образовательный проект More for Metsamor стартовал 21 ноября 2019 года. В рамках проекта уже прошла встреча школьников с первым спикером – президентом Армении Арменом Саркисяном, который поделился с учениками своим профессиональным опытом и рассказал о развитии научного потенциала в Армении.