Պեկինում մեկնաբանել են Չինաստանի քաղաքացիների մուտքի արգելքը Ռուսաստան
Ռուսաստանը ՉԺՀ-ին նախապես է տեղեկացրել՝ կորոնավիրուսի պատճառով ժամանակավորապես Չինաստանի քաղաքացիների մուտքը ՌԴ արգելելու մտադրության մասին, հայտարարել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Գեն Շուանը:
Նոր վարակի մուտքն ու տարածումը կանխելու համար գործադիր շտաբը նախօրեին որոշել է ժամանակավորապես արգելել չինացիներին մուտք գործել Ռուսաստան ՝ աշխատանքի, ուսման, զբոսաշրջության և մասնավոր նպատակներով: Հրամանը ստորագրել է վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը:
«Ռուսական կողմն ընդգծել է, որ վճռականորեն աջակցում է Չինաստանին համաճարակի դեմ պայքարում, նաև հավատացած է, որ ՉԺՀ-ն կարող է հաղթել այս պայքարում, սակայն տեղեկացրել է, որ կանխարգելիչ միջոցառումների իրականացման և սեփական տարածքում համաճարակը վերահսկելու նպատակներով որոշակի սահմանափակող քայլեր կձեռնարկի», - ասել է դիվանագետը ճեպազրույցի ժամանակ:

Пекин прокомментировал ограничения на въезд граждан Китая в Россию
Россия заранее оповестила КНР о намерении ввести временный запрет на въезд для китайских граждан из-за коронавируса, заявил официальный представитель МИД республики Гэн Шуан.
Накануне оперативный штаб по предупреждению завоза и распространения новой инфекции решил временно запретить китайцам въезжать в Россию для работы, учебы, туризма и с частными целями. Распоряжение подписал председатель правительства Михаил Мишустин.
"Российская сторона подчеркнула, что решительно поддерживает Китай в борьбе с эпидемией, а также твердо верит, что КНР сможет одержать победу в этой борьбе, однако, исходя из необходимости обеспечения профилактики и контроля за эпидемией на своей территории, предпримет ряд ограничительных мер", - уточнил дипломат на брифинге.