Մարինե Սուքիասյան. Ե՞րբ է լինելու կանգ առը. Աղետից առաջ, թե հետո
«Արդյոք բանակի ողբերգությունները, որոնք  շոկային ազդեցություն  են թողնում հասարակության վրա, կընկալվեն ավելի մեծ խորությամբ։ Կարվե՞ն ավելի խորքային հետևություններ պետության ամբողջական մակարդակով։
Ես կարծում էի, որ այո։ Երեկ վստահությունս նվազեց. պատճառը վարչապետի տեղադրած պաստառն էր քանդված և նորոգված ճանապարհները «այո» և «ոչ» գրառումներով։ Է՞լ ինչը պետք է ստիպի հրաժարվել էժան քայլերից,  Է՞լ ինչ պետք է լինի, որ իշխանական սենյակներում հասկանան, որ գեբելսյան սուտը, պառակտումները երկրի հիմնական սենյակներից հորդող անլրջությունը աղետի է բերելու։
Ո՞րն էր այդ պաստառի անհրաժեշտությունը։ Ինչու՝ սուտ և ինչու՝ ցածրորակ քայլեր։ Հիմա քանդված ճանապարհներ, դպրոցներ, շենքեր, քաղաքներ չկա՞ն։ Թե նախորդ 28 տարիներում բան չի կառուցվել։ Առանց  այն էլ հազար տարի պետություն չի ունեցել այս ժողովուրդը, մի չարաշահեք նրա այս ողբերգությունը։ Պատկերացնո՞ւմ եք մյուս կողմից էլ դնեն «Իսկանդեր»-ների նկարները և այս տարվա բանակային ողբերգությունների վիճակագրությունն ու գրեն. «ոչ»-ը սա է, «այո»-ն՝ սա։ Չեն անում չէ՞։ Չեն անցնում չէ՞ չիկարելիի սահմանը։ Նման հարյուր օրինակ կարելի է  բերել, որը ոչ մի պարագայում չի կարելի անել։ Բայց ինչու է վարչապետի ՖԲ-ից, լայվից պարբերաբար խախտվում է այդ չի կարելիի գիծը։ Դա ականապատ գիծ է. կպայթենք բոլորս։
Բանակային ողբերգությունից զինվորական գործի կազմակերպման, ներբանակային  հետևություններ անելը կարևոր է։ Բայց նույնքան, գուցեև ավելի կարևոր է  ընդհանուր պետության մակարդակով հետևություններ անելը։  Կփոխի սա իշխանության մտադրությունը հանրաքվեի անցկացման հարցում, քարոզարշվը ստի և պառակտման փառատոնի վերածելու հարցում, թե՞ բան չի փոխվի։ Թե էլի նույնն է մնալու՝ սուտ, թշնամանք, լայվ, էլի սուտ, Ալենի քծնանք, Հ1-ի  սուտ, ֆեյքային բանդայի վերածված ՊՈԱԿ, ավելի մեծ սուտ և այլն։ Մենք ե՞րբ ենք կանգ առնելու. Աղետից հետո, թե առաջ. սա է խնդիրը»։

Когда же мы остановимся? До катастрофы или после – Марине Сукиасян
Приведут ли к более глубокому осмыслению трагические случаи в армии, которые оказывают шоковое воздействие на общество? Будут ли сделаны соответствующие выводы на уровне государства?
Я думала, что да. Однако вчера моя в этом уменьшилась: причина в опубликованном премьер-министром агитплакате с изображением разрушенных и отремонтированных дорог, с записями «Да» и «Нет». Что еще может заставить отказаться от таких дешевых шагов? Что еще должно произойти, чтобы в кабинетах власти поняли, что гебельсовская ложь, несерьезность пропагандируемого из основных кабинетов государства раскола приведет к катастрофе?
В чем необходимость этого плаката? К чему эта ложь и низкосортные шаги? Разве сейчас нет разрушенных дорог, школ, зданий и городов? Или за предыдущие 28 лет в стране ничего не построено?! И без того этот народ тысячу лет не имел государства, не злоупотребляйте этой его трагедией. Представляете, если с другой стороны будут публиковать фотографии «Искандеров» и статистику трагедий в армии за этот год с записями – это «Нет», а это «Да». Ведь не делают этого? Ведь не переходят недопустимую черту.
Можно привести сотни таких примеров, которые ни в коем случае нельзя делать.  Но почему премьер-министр на своей странице в Facebook и в прямых эфирах периодически нарушает эту недопустимую черту? Это заминированная черта: мы все взорвемся.
Из трагедий в армии важно сделать выводы в связи с организацией армейского дела. Но также важно, а может быть важнее, сделать выводы на уровне всего государства. Изменит ли это намерение властей в вопросе проведения референдума, в вопросе превращения агитации – в фестиваль лжи и раскола, или ничего не измениться?
Или опять останется то же самое – ложь, вражда, «live» трансляции, снова ложь, раболепие Алена, H1, ложь, превратившаяся в банду фейков ГНКО, еще большая ложь и т.д. Когда же мы остановимся? После катастрофы или до нее? Вот в чем вопрос».