Էրդողանը հայտարարել է, որ Իդլիբում նոր ռազմական գործողությունն ընդամենը ժամանակի հարց է
Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը չորեքշաբթի հայտարարել է, որ Սիրիայի Իդլիբ քաղաքում հանրապետության զինված ուժերի նոր ռազմական գործողությունն ընդամենը ժամանակի հարց է:
«Թուրքիան ավարտել է պատրաստությունը, որպեսզի իրագործի Իդլիբին վերաբերող իր պլանները, ինչպես մենք դա անում էինք նախորդ գործողությունների ժամանակ: Անկեղծ ասած, Իդլիբում գործողությունը սոսկ ժամանակի հարց է: Թուրքիան Իդլիբը չի թողնի ռեժիմի (Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի) կամայականությանը», - ասել է Թուրքիայի ղեկավարը՝ խորհրդարանում ելույթ ունենալով իր կուսակիցների առջև:
Էրդողանի խոսքով՝ «չնայած Իդլիբի շուրջ բանակցությունները շարունակվում են՝ Թուրքիան և ՌԴ-ն «դեռ հեռու են այդ հարցում համաձայնության հասնելուց»: Նա նաև կարծիք է հայտնել, որ Անկարայում և Մոսկվայում կայացած բանակցություններն «առայժմ «ցանկալի արդյունք չեն տվել»:

Эрдоган заявил, что новая военная операция Турции в Идлибе является вопросом времени
Президент Турции Тайип Эрдоган заявил в среду, что новая военная операция ВС республики в сирийском городе Идлиб является лишь вопросом времени.
"Турция завершила подготовку для того, чтобы реализовать свой план по Идлибу, как мы это делали в предыдущих операциях. Говоря откровенно, операция в Идлибе является лишь вопросом времени. Турция не оставит Идлиб на произвол режима [президента Сирии Башара Асада]", - сказал турецкий лидер, выступая перед сопартийцами в парламенте.
По словам Эрдогана, "несмотря на продолжение переговоров по Идлибу, Турция и РФ все еще далеки от достижения соглашения" по этой теме. Он также выразил мнение, что прошедшие в Анкаре и Москве переговоры "на данный момент не принесли желаемых результатов".