«Հրապարակ». Ջալալ Հարությունյանի թեկնածությունն ավելի իրատեսական է դարձել
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Նախօրեին վարչապետի մոտ բանակում խաղաղ պայմաններում մահացությունների աճի վերաբերյալ խորհրդակցության ժամանակ քաղաքական որոշում է կայացվել՝ մի շարք պաշտոնյաների պաշտոնանկ անել։ Հանրաքվեի նախօրյակին քայլեր չձեռնարկելը կարող է խանգարել «այո»-ի հաղթանակին։ Որոշվել է, որ պաշտոնին հրաժեշտ կտա Արցախի պաշտպանության բանակի հրամանատար Կարեն Աբրահամյանը։
Մեր աղբյուրների վկայությամբ՝ երեկ նա արդեն ներկայացրել է հրաժարականի դիմումը, սակայն «տեխնիկական» պատճառներով չի հայտարարվում այդ մասին։ Հայտնի է նաև փոխարինողի անունը՝ Արցախի ՊԲ հրամանատարի առաջին տեղակալ-շտաբի պետ Ջալալ Հարությունյան: Քննարկվում էր նաև ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետի տեղակալ Տիրան Խաչատրյանի անունը, սակայն երեկոյան Ջալալ Հարությունյանի թեկնածությունն ավելի իրատեսական էր դարձել։
Սպասվում է նաև ՀՀ ԶՈՒ անձնակազմի հետ տարվող աշխատանքների վարչության պետ, գեներալ-մայոր Ալիկ Ալեքսանյանի պաշտոնանկությունը։ Ինչպես նաև՝ Ռազմական ոստիկանության պետ Արթուր Բաղդասարյանի»:

«Грапарак»: Кандидатура Джалала Арутюняна – более реальна
Газета «Грапарак» пишет, что на состоявшемся позавчера у премьер-министра совещании в связи с ростом погибших в армии в мирных условиях принято политическое решение об отставке ряда должностных лиц. Отказ от действий накануне референдума может помешать победе «Да». Решено, что с должностью распрощается командующий Армией обороны Арцаха Карен Абрамян.
«Как утверждают наши источники, вчера он уже представил заявление об отставке, однако об этом не сообщается по «техническим» причинам. Известно также имя того, кто сменит его на этом посту, – первый  заместитель командующего Армией обороны Арцаха, начальник штаба Джалал Арутюнян. Обсуждалось также имя заместителя начальника Генштаба ВС Армении Тирана Хачатряна, однако к вечеру кандидатура Джалала Арутюняна стала более реальной.
Ожидается отставка начальника управления по работе с личным составом ВС Армении, генерал-майора Алика Алексаняна, а также начальника Военной полиции Артура Багдасаряна», - отмечает газета.