Փաշինյանի ուտոպիստական հայտարարությունները որևիցե մեկին որևէ օգուտ չեն տալու՝ հատկապես բանակցային գործընթացում. Գագիկ Համբարյան
20/02/2020 12:35
Քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանին անհանգստացրել է հանգամանքը, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գրեթե պատրաստ չի եղել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ Մյունխենում տեղի ունեցած հանդիպմանը։
«Իր աշխատակազմը և ինքը պետք է վաղօրոք կանխատեսեին, թե ինչ հարցեր են բարձրացվելու ադրբեջանական կողմից, քանի որ Ալիևը բացարձակ չթաքցրեց, որ առաջ է տանելու այն նույն կեղծ թեզերը, որոնցով շատ վաղուց է առաջնորդվում։ Երևի մեր բախտը բերեց նրանից, որ Ալիևն էլ այդքան շատ լավ պատրաստված չէր այս հանդիպմանը, քանի որ չարձագանքեց Փաշինյանի՝ երկու, բավական կոպիտ սխալներին», - լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Գագիկ Համբարյանը։
Ըստ քաղաքագետի, առաջին սխալն այն էր, որ իբր Ադրբեջանի նախկին նախագահը հարցազրույց է տվել «Аргументы и факты» թերթին և բացահայտել է Խոջալուի դեպքերի ընթացքում ադրբեջանական զինուժի ակտիվ մասնակցությունը խաղաղ բնակչության կոտորածների մեջ։
Երկրորդ կոպիտ սխալը, Համբարյանի խոսքով, որին չի արձագանքել Ալիևը, այն էր, որ Շահումյանի շրջանը 100 տոկոսով բնակեցված է եղել հայերով.
«1989-ի մարդահամարի տվյալներով՝ Շահումյանի շրջանի 20 հազար բնակչությունից 17 հազարը եղել է հայ, 3 հազարը՝ ադրբեջանցի»։
Քաղաքագետն ասաց, թե հանդիպման ընթացքում շատ են եղել նաև Ալիևի կողմից բարձրացված սխալ հարցերը, որոնց չի արձագանքել Նիկոլ Փաշինյանը։
Քաղաքագետի համար անընդունելի է եղել նաև Նիկոլ Փաշինյանի խաղաղասիրական կեցվածքը.
«Ադրբեջանական կողմը մի քանի անգամ օգտագործեց հայերի կողմից ադրբեջանցիների էթնիկ զտում կազմակերպելու թեզը, որին պարոն Փաշինյանը ոչ մի արձագանք չտվեց։ Սա իր մեջ շատ մեծ վտանգ է պարունակում, քանի որ ունենալով այնպիսի փաստեր, ինչպիսիք են Սումգայիթի, Բաքվի հայության ջարդերը, ապրիլյան պատերազմի իրադարձությունները, կեղծ թեզեր՝ միկրո և մակրո հեղափոխություններ է առաջ բերում։ Փաշինյանի ուտոպիստական, անտրամաբանական հայտարարությունները միկրո և մակրո հեղափոխությունների մասին, որևիցե մեկին որևէ օգուտ չեն տալու հատկապես բանակցային գործընթացում»։

Утопистские заявления Пашиняна никому не принесут пользу, особенно в переговорном процессе – Гагик Амбарян
20/02/2020 15:26
Политолог Гагик Амбарян обеспокоен тем обстоятельством, что премьер-министр Армении Никол Пашинян практически не был готов к состоявшейся в Мюнхене встрече с президентом Азербайджана.
«Его аппарат и он сам должны были заранее подготовиться к тому, какие вопросы будут озвучиваться с азербайджанской стороны, поскольку Алиев абсолютно не скрывал, что будет продвигать те же ложные тезисы, которыми руководствуется уже длительное время. Наверное, нам повезло, что Алиев тоже был не очень хорошо подготовлен к этой встрече, поскольку он не отреагировал на две допущенные Пашиняном грубые ошибки», - сказал политолог.
По словам политолога, первая ошибка в том, что якобы бывший президент Азербайджана дал интервью газете «Аргументы и факты» и рассказал, что во время ходжалинских событий в резне мирного населения участвовали отряды специального назначения Народного фронта Азербайджана.
Вторая грубая ошибка, на которую не отреагировал Алиев, по словам Гагика Амбаряна в том, что Шаумяновский район был заселен на 100% армянами.
«Согласно данным переписи населения 1989г., из 20 тысяч населения Шаумяновского района 17 тысяч были армянами, 3 тысячи – азербайджанцами», - отметил он.
Политолог подчеркнул, что во время встречи много неверных заявлений было сделано также со стороны Алиева, на которые не ответил Никол Пашинян.
Для политолога неприемлемо также миротворческий стиль поведения Никола Пашиняна.
«Азербайджанская сторона несколько раз использовала тезис об организации этнических чисток азербайджанцев армянами, на который господин Пашинян никак не ответил. Это содержит в себе большую опасность, поскольку обладая такими фактами, как погромы армян в Сумгаите, Баку, события Апрельской войны, он выдвигает ложные тезисы о микро и макро революциях. Утопистские, алогичные заявления Пашиняна о микро и макро революциях никому не принесут пользу, особенно в переговорном процессе», - подчеркнул политолог.