Կառավարության կողմից ներկայացված 16 անդամներից 8-ը չեն կարևորել գալ նիստին. մենք էլ՝ բոյկոտել նիստը. Դավիթ Ափոյան
20/02/2020 14:15
ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի այսօրվա նիստի օրակարգը խիստ աշխատանքային էր՝ հաշվետվություններ, կատարողական հաստատում և այլն, ֆեյսբուքյան գրառում է կատարել ԵՊՀ ուսանողական խորհրդի նախագահ Դավիթ Ափոյանը։
«Երբ ուսանող անդամներով նախասրահում ցանկանում էինք գրանցվել, նկատեցինք, որ Կառավարության կողմից ներկայացված 16 անդամներից 8-ը չեն կարևորել գալ նիստին։ Տեսնելով այս իմիջիայլոց վերաբերմունքը՝ որոշեցինք մենք էլ բոյկոտել նիստը։ Արդյունքում նիստը չկայացավ։
Խորհրդում կառավարության ներկայացուցիչները պետք է ընկալեն, որ նրանք միայն ռեկտոր ընտրելու համար չեն հայտնվել այստեղ։ Նրանք պարտավոր են մասնակցել այդ թվում խիստ աշխատանքային նիստերին և իրենց փորձն ու գիտելիքները ներդնել ԵՊՀ զարգացման գործում։ ԵՊՀ կառավարման բարձրագույն մարմինը խաղուպար չէ, մատների արանքով նայելու զբաղմունք չէ։
Բացի դա, օրենքի շրջանառվող նախագծով Հոգաբարձուների խորհրդում ուսանող անդամների թիվը կտրուկ նվազում է։ Այսօրվա նիստի պատկերը ցույց է տալիս, թե ինչ վնասներ է կրելու բուհը, եթե նախագծի նշված ձևակերպումները կյանքի կոչվեն։ Նրանք, ովքեր ամեն օր ԵՊՀ-ում են, ովքեր ապրում են բուհի առօրյա հոգսով և զբաղված են հանրօգուտ աշխատանքով, զրկվելու են բուհի կառավարմանը արդյունավետ մասնակցելու հնարավորությունից։ Իսկ նրանք, ովքեր հազար ու մի գործ ունեն, ովքեր ԵՊՀ-ի մասին հիշում են միայն ռեկտոր ընտրելիս կամ ստորաբաժանումներ լուծարելիս, ունենալու են վճռական ձայնի իրավունք։
Սթափվելու և եղածը վերանայելու կարիք կա», - գրել է նա։
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ այսօր հրավիրված Հոգաբարձուների խորհրդի նիստը տեղի չի ունեցել, քանի որ քվորում ապահովված չէր:

Восемь из представленных правительством 16 членов не сочли нужным придти на заседание, а мы решили бойкотировать заседание – Давид Апоян
20/02/2020 16:40
Повестка сегодняшнее заседание Совета попечителей ЕГУ была рабочей – отчеты, утверждение отчетов об исполнении и т.д., написал на своей странице в Facebook председатель Студенческого совета Давид Апоян.
«Когда мы вместе со студентами-членами Совета попечителей хотели зарегистрироваться, то заметили, что 8 из представленных правительством 16 членов не сочли нужный присутствовать на заседании. Увидев подобное небрежное отношение, мы решили бойкотировать заседание. В результате заседание не состоялось.
Представители правительства в Совете попечителей должны осознать, что они оказались здесь не только для того, чтобы выбирать ректора. Они обязаны участвовать, в том числе в рабочих заседаниях, внедрять свой опыт и знания в дело развития ЕГУ. Высший орган управления ЕГУ – не шутка и не игра, чтобы смотреть на это сквозь пальцы.
Кроме того, согласно введенному в обращение законопроекту, предусматривается резкое сокращение числа студентов в Совете попечителей. Картина сегодняшнего заседания показывает, какую потерю понесет вуз, если указанные в законопроекте формулировки будут претворены в жизнь. Те, кто каждый день в ЕГУ, кто живет повсеместными заботами ЕГУ и занят общественно-полезной работой, лишаться возможности участвовать в эффективном управлении вузом. А те, кто занимается тысяча и одним делом, вспоминает о существовании ЕГУ только во время выборов ректора или упразднения подразделений, будут иметь право решающего голоса.
Есть необходимость протрезвиться и пересмотреть это», - написал он.
Ранее сообщалось, что заседание Совета попечителей Ереванского государственного университета (ЕГУ) сегодня не состоялось из-за отсутствия кворума.