ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի նիստը տեղի չի ունեցել քվորում չապահովելու պատճառով
Տեղեկացնենք, որ նիստի առաջարկվող օրակարգում ներառված էին 2018-19 ուստարում «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի գործունեության հիմնական ուղղություններով կատարված աշխատանքների վերաբերյալ ռեկտորի հաշվետվության ներկայացում և 2016-2020 թթ. «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի զարգացման ռազմավարական ծրագրով 2018-19 ուստարում նախատեսված աշխատանքների կատարողականի հաստատում:
Բացի դրանից՝ առաջարկվող օրակարգում ներառված էր նաև «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի՝ 2019 թ. (հունվար-դեկտեմբեր) եկամուտների և ծախսերի կատարողականի մասին հաղորդում:
Հիշեցնենք, որ ըստ  «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի կանոնադրության՝ Հոգաբարձուների խորհրդի նիստն իրավազոր է, եթե դրան մասնակցում է խորհրդի անդամների կեսից ավելին։
ԵՊՀ ՈՒԽ նախագահ Դավիթ Ափոյանն ասաց, որ ուսանող անդամների բացակայությունը բողոքի նշան է՝ ուղղված  «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» ՀՀ օրենքի նախագծով կառավարման խորհրդի կազմում ուսանող անդամների թվի կրճատմանը:
«Ես ֆիզիկապես այստեղ եմ, բայց չեմ ստորագրել՝ չհաստատելով ներկայությունս: Մենք ցանկանում ենք կառավարության ուշադրությունը կրկին հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ ուսանողների մասնակցությունը շատ կարևոր է բուհի կառավարմանը, և նրանց թվի կտրուկ կրճատումն ուղիղ հարված է հասցնում բուհի ինքնավարությանը»,- ասաց Դավիթ Ափոյանը և փաստեց, որ առաջիկայում այլ քայլեր կիրականցնեն՝ ի նշան բողոքի:
Դավիթ Ափոյանը շեշտեց, որ ուսանողների բողոքն ուղղված չէ կոնկրետ անձի դեմ և ներողություն խնդրեց նիստին ներկա անդամներից:
ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Գևորգ Մուրադյանն իր կարծիքը հայտնեց բողոքի վերաբերյալ՝ այն համարելով անարդյունավետ, և նիստը համարեց փակված:

Заседание Совета попечителей ЕГУ не состоялось из-за отсутствия кворума
Заседание Совета попечителей Ереванского государственного университета (ЕГУ) сегодня не состоялось из-за отсутствия кворума.
Отметим, что в повестку заседания входили отчет ректора об основных направлениях деятельности фонда «Ереванский государственный университет» в 2018-19 учебном году и утверждение отчета об исполнении работ, предусмотренных стратегической программой фонда «Ереванский государственный университет» в 2018-19 учебном году.
Кроме того, в предлагаемую повестку заседания входило также сообщение об исполнении сметы доходов и расходов фонда «Ереванский государственный университет» за 2019 год (январь-декабрь).
Напомним, согласно Уставу фонда «Ереванский государственный университет», заседание Совета попечителей признается правомочным, если в нем участвуют больше половины членов Совета.
Председатель Студенческого совета Давид Апоян заявил, что отсутствие студентов – членов Совета попечителей – это знак протеста против сокращения числа студентов в составе правления Совета согласно законопроекту «О высшем образовании и науке».
«Я физически здесь, но не подписал, не подтвердил свое присутствие. Мы хотим вновь обратить внимание правительства на то обстоятельство, что участие студентов в управлении вузом очень важно, и резкое сокращение числа студентов наносит прямой удар самоуправлению вуза», - сказал Давид Апоян, констатировав, что в знак протеста в дальнейшем будут приняты другие шаги.
Давид Апоян отметил, что протест студентов не направлен против конкретного лица и попросил извинения у присутствующих на заседании членов Совета попечителей.
Председатель Совета попечителей ЕГУ Геворк Мурадян выразил свое мнение по поводу протеста, посчитав его неэффективным, и объявил заседание закрытым.