Գիտնականները պարզել են՝ ինչպես է արագ սնունդը սպանում ուղեղը
Սննդակարգում ֆասթֆուդի ավելցուկը խաթարում է ուղեղի վերահսկողությունն ախորժակի նկատմամբ, ինչը հանգեցնում է չափից ավելի ուտելուն, նաև բացասաբար է անդրադառնում հիշողության վրա, պարզել են Մաքուորի համալսարանի ավստրալացի գիտնականները: Ուսումնասիրությունը հրապարակվել է «Royal Society Open» ամսագրում:
Աշխատության հեղինակներն առանց ավելորդ քաշի երիտասարդ առողջ հարյուրավոր մասնակիցների բաժանել են երկու խմբի: Փորձը տևել է մեկ շաբաթ: Առաջին խումբը սնվում էր սովորականի նման, իսկ երկրորդը ստիպված էր շաբաթական առնվազն երկու անգամ ուտել արագ սնունդ, ինչպես նաև շաբաթական առնվազն չորս անգամ ուտել երկու բելգիական վաֆլի:
Փորձի առաջին և վերջին օրը կամավորները լաբորատորիայում նախաճաշել են, բոլորն էլ ստացել են տապակած սենդվիչ և կաթնային կոկտեյլ: Նախաճաշից առաջ և դրանից հետո հետազոտողները նրանց առաջարկել են վնասակար սննդի վեց նմուշ (չոր նախաճաշ, սենդվիչներ շոկոլադե մածուկով) և հարցրել են՝ ինչից և որքան կցանկանային հիմա ուտել: Փոքր չափաբաժին ստանալուց հետո անհրաժեշտ էր տեղեկացնել, թե որքան են համտեսել և արդյոք ավելին են ուզում:
Ինչպես պարզվել է, ճարպով և շաքարով հարուստ սննդակարգը խանգարում է ուղեղի ախորժակի վերահսկմանը. այն խումբը, որը մեկ շաբաթ կերել է ֆասթֆուդ, ցանկանում էր ավելին ստանալ և ավելի շատ ուտել: Բացի այդ, մասնակիցների ճանաչողական ունակությունների ստուգումը ցույց է տվել, որ նրանց հիշողությունը վատթարացել է: Հետազոտողները նման փոփոխությունները վերագրում են հիպոկամպի վրա անհավասարակշռված դիետայի ազդեցությանը:
Նախկինում գիտնականները կենդանիների վրա փորձարկումներով էին նման արդյունքներ ստանում: Վնասակար սննդի ազդեցության ճշգրիտ մեխանիզմներն ուղեղի գործառույթի վրա, այնուամենայնիվ, դեռ պետք է նոր բացահայտվեն:

Ученые выяснили, как фастфуд губит мозг
Избыток фастфуда в рационе нарушает контроль мозга над аппетитом, приводя к перееданию, а также негативно сказывается на памяти, выяснили австралийские ученые из Университета Маккуори. Исследование было опубликовано в журнале Royal Society Open.
Авторы работы разделили чуть более сотни участников молодых здоровых участников без лишнего веса на две группы. Эксперимент продлился неделю. Первая группа питалась как обычно, а вторая должна была как минимум дважды в неделю есть фастфуд в качестве двух приемов пищи, а также как минимум четыре раза в неделю съедать по две бельгийские вафли.
В первый и последний день эксперимента добровольцы завтракали в лаборатории, все они получили поджаренный сендвич и молочный коктейль. До и после завтрака исследователи предлагали им шесть образцов вредной еды (сухие завтраки, сендвичи с шоколадной пастой) и спрашивали, что из этого и насколько сильно они сейчас хотели бы съесть. После того, как они получали небольшую порцию, нужно было сообщить, насколько им было вкусно и хотят ли они еще.
Как оказалось, диета с высоким содержанием жира и сахара нарушает контроль аппетита мозгом: та группа, которая неделю ела фастфуд, сильнее хотела получить еще порцию и съедала больше. Кроме того, тестирование конгнитивных способностей участников показало, что у них ухудшилась память. Такие изменения исследователи связывают с влиянием несбалансированного рациона на работу гиппокампа.
Аналогичные результаты ранее ученые получали и на животных. Точные механизмы влияния вредной еды на работу мозга, впрочем, еще предстоит выяснить.