Արցախը շարժվում է իր ընտրած ուղիով՝ զարգացնելով ժողովրդավարական արժեքների վրա հիմնված պետականությունը. Արցախի ԱԳՆ
20/02/2020 16:24
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը Արցախի վերածննդի օրվա առթիվ մեկնաբանությամբ է հանդես եկել։
«32 տարի առաջ՝ 1988 թ. փետրվարի 20-ին, Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի Ժողովրդական պատգամավորների 20-րդ գումարման խորհուրդը որոշում ընդունեց դիմել Ադրբեջանական ԽՍՀ և Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդներին՝ առաջարկելով դիտարկել ԼՂԻՄ-ը Ադրբեջանական ԽՍՀ կազմից Հայկական ԽՍՀ կազմ տեղափոխելու հարցը։
Այս պատմական որոշումը սկիզբ դրեց արցախահայության ազգային-ազատագրական պայքարի նոր փուլին՝ Ղարաբաղյան շարժմանը։ Այն իրապես ժողովրդավարական շարժում էր, որը պայքար էր՝ հանուն քաղաքացիական իրավունքների, ազգային ինքնության, տնտեսական իրավահավասարության և արժանապատիվ կյանքի։ Ղարաբաղյան շարժումը ամենասկզբից էլ խաղաղ բնույթ էր կրում և մարմնավորում էր Արցախի ժողովրդի ձգտումը՝ առկա իրավական մեխանիզմների հիման վրա իրացնելու իր ինքնորոշման անքակտելի իրավունքը։
Ի պատասխան արցախահայության օրինական պահանջին` Բաքուն հրաժարվեց քաղաքական երկխոսությունից և Ադրբեջանական ԽՍՀ հայկական բնակչության նկատմամբ կազմակերպեց արյունալի ոճրագործություններ։ Փորձելով բռնության միջոցով ահաբեկել արցախցիներին՝ ադրբեջանական իշխանությունները ձեռնամուխ եղան Սումգայիթում, Բաքվում և Ադրբեջանի հայաշատ այլ քաղաքներում, ինչպես նաև Հյուսիսային Արցախի բնակավայրերում էթնիկ զտումների իրականացմանը, որոնք հետագայում վերաճեցին Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ լայնածավալ ռազմական ագրեսիա սանձազերծմանը։
Արցախահայությունը, սակայն, միավորվեց և կարողացավ իրեն պարտադրված պատերազմում պաշտպանել իր պատմական հայրենիքում ազատ ապրելու իրավունքը և ստեղծել անկախ պետականություն՝ Արցախի Հանրապետությունը՝ թիկունքում ունենալով համայն հայության աջակցությունը։
Այսօր Արցախը հաստատակամորեն շարժվում է իր ընտրած ուղիով՝ հետևողականորեն զարգացնելով ժողովրդավարական արժեքների վրա հիմնված պետականությունը՝ որպես իր ժողովրդի ազատության և անվտանգության կարևորագույն երաշխիք», - ասված է ԱԳՆ մեկնաբանությունում։

Арцах неуклонно следует по избранному пути, развивая основанную на демократических ценностях государственность – МИД Арцаха
20/02/2020 18:15
Министерство иностранных дел Республики Арцах выступило с заявлением по случаю Дня возрождения Арцаха.
«20 февраля 1988г., 32 года назад, внеочередная сессия Совета народных депутатов Нагорно-Карабахской автономной области ХХ созыва приняла решение обратиться к Верховным Советам Азербайджанской ССР и Армянской ССР c предложением рассмотреть вопрос передачи НКАО из состава Азербайджанской ССР в состав Армянской ССР.
Данное историческое решение положило начало новому этапу национально-освободительной борьбы арцахского народа – Карабахскому движению. Это было поистине демократическим движением, борьбой во имя гражданских прав, национальной идентичности, экономического равенства и достойной жизни. Карабахское движение c самого начала носило мирный характер и воплотило стремление народа Арцаха реализовать свое неотъемлемое право на самоопределение на основе существующих правовых механизмов.
Ответом Баку на законное требование армян Арцаха стали отказ от политического диалога и кровавые преступления в отношении армянского населения Азербайджанской ССР. Пытаясь силой запугать арцахцев, азербайджанские власти в Сумгаите, Баку и в других городах Азербайджана, а также в населенных пунктах северного Арцаха осуществили этнические чистки, которые впоследствии переросли в широкомасштабную военную агрессию против мирного населения Арцаха.
Однако армянство Арцаха консолидировалось и сумело в навязанной ему войне отстоять свое право свободно жить на исторической родине и при поддержке всего армянского народа создать независимую государственность – Республику Арцах.
Сегодня Арцах неуклонно следует по избранному им пути, последовательно развивая основанную на демократических ценностях государственность – важнейшую гарантию свободы и безопасности своего народа», - говорится в заявлении МИД Арцаха.