ԱՄՆ-ն չի կողմնորոշվել Թուրքիային «Patriot»-ի մատակարարման հարցում
Միացյալ Նահանգները դեռ որոշում չի կայացրել Թուրքիային «Patriot» հակաօդային հրթիռային համակարգերի մատակարարման վերաբերյալ: Այս մասին ուրբաթ հաղորդել է «Anadolu»-ն՝ հղում անելով Վաշինգտոնում գտնվող աղբյուրին:
«Այո՛, մենք տեղյակ ենք, ստացել ենք համապատասխան հայտ: Սակայն ներկայումս Թուրքիային «Patriot» համակարգերի մատակարարման վերաբերյալ որոշում չի կայացվել», - ամերիկյան պաշտոնյայի խոսքը մեջբերում է թուրքական գործակալությունը:
Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը նախօրեին «CNN Turk»-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ ԱՄՆ-ն կարող է «Patriot» հակաօդային պաշտպանության համակարգը մատակարարել Անկարային՝ որպես աջակցություն Իդլիբ նահանգում տիրող իրավիճակի։

США не приняли решение по вопросу поставки Patriot Турции
Соединенные Штаты еще не приняли решение по вопросу поставки зенитных ракетных комплексов Patriot Турции. Об этом сообщило в пятницу агентство Anadolu со ссылкой на источник в Вашингтоне.
"Да, мы в курсе, что нам поступил соответствующий запрос. Однако на данный момент решение [в вопросе поставок ЗРК Patriot Турции] не принято", - приводит слова американского чиновника турецкое агентство.
Накануне министр национальной обороны Турции Хулуси Акар в интервью телеканалу CNN Turk заявил, что США могли бы поставить республике ЗРК Patriot в качестве поддержки Анкары в условиях ситуации, разворачивающейся в провинции Идлиб.