Վերջնական քաղաքական որոշում չունենք այդ առումով և դեռ ժամանակ ունենք. Լիլիթ Մակունցը՝ Վենետիկի հանձնաժողով դիմելու մասին
21/02/2020 15:20
Քաղաքական ուժերը, որոնք հանրաքվեն բոյկոտելու կամ չմասնակցելու կոչ են անում դրանով իսկ անթաքույց իրականացնում են «ոչ»-ի քարոզարշավ, լրագրողներին ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը:
«Չնայած հայտարարվել է, որ «ոչ»-ի քարոզ չի իրականացվում, այն քաղաքական ուժերը, որոնք բոյկոտի կամ չմասնակցելու կոչ են անում դրանով իսկ անթաքույց իրականացնում են «ոչ»-ի քարոզարշավ: Ինձ համար անհասկանալի է՝ ինչու այս պարագայում քաղաքական պատասխանատվություն չեն ստանձնում և չեն իրականացնում քարոզարշավ», - ասաց Մակունցը:
Հարցին՝ ինչո՞ւ սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ նախագիծը չի ուղարկվել Վենետիկի հանձնաժողով՝ եզրակացության համար, այն դեպքում, որ ՍԴ դատավորների վաղ կենսաթոշակի նախագիծն ուղարկվել էր, գուցե չկա՞ վստահություն հանձնաժողովի նկատմամբ՝ Մակունցը պատասխանեց.
«Այն, ինչ մենք նախատեսում ենք անել՝ վերականգնելն է մոդելը, որը 2015թ.-ի սահմանադրական փոփոխությամբ հաստատվել է, սակայն այս պահին չի գործում: Հիմա չի գործում այն Սահմանադրական դատարանը, որի մոդելը հաստատել են միջազգային կառույցները: Պիտի ասեմ, որ մենք վերջնական քաղաքական որոշում չունենք այդ առումով և դեռ ժամանակ ունենք, բայց տարակուսանք է առաջանում, որովհետև գործ ունենք փաթեթի հետ, որն արդեն իսկ հաստատվել է, որովհետև մենք ընդամենը վերականգում ենք այդ՝ հավանության արժանացած փաթեթը»:

У нас нет окончательного политического решения по этому вопросу, и еще есть время – Лилит Макунц об обращении в Венецианскую комиссию
21/02/2020 17:14
Политические силы, которые бойкотируют или призывают не участвовать в референдуме, осуществляют тем самым неприкрытую агитацию «Нет», заявила сегодня журналистам руководитель фракции «Мой шаг» Лилит Макунц.
«Хотя и объявлено, что агитация «Нет» не будет проводиться, однако политические силы, которые бойкотируют или призывают не участвовать в референдуме, осуществляют тем самым неприкрытую агитацию «Нет». Для меня непонятно, почему в таком случае они не берут на себя ответственность и не проводят агитацию», - сказала Лилит Макунц.
На вопрос, почему проект об изменениях в Конституцию не был отправлен в Венецианскую комиссию для предоставления заключения, в том случае, когда закон о досрочном выходе на пенсию судей Конституционного суда был отправлен, может, отсутствует доверие к Венецианской комиссии, Лилит Макунц ответила:
«То, что мы предусматриваем сделать, – это восстановить модель, которая утверждена Конституцией 2015 года, но в настоящее время не действует. Сейчас не действует тот Конституционный суд, модель которого утвердили международные структуры. Должна сказать, что у нас нет окончательного политического решения по этому вопросу, и еще есть время, однако возникает сомнение, поскольку мы имеем дело с пакетом, который уже утвержден, и мы просто восстанавливаем этот удостоенный одобрения пакет».