«Փաստ». Մեկ անձի ամբիցիաների բավարարման համար կառավարությունը բոլորիս հաշվին մոտ 7,2 միլոն դոլար է տրամադրում
21/02/2020 09:58
«Փաստ» թերթը գրում է. «Երեկ կառավարությունը որոշեց ապրիլի 5-ին կայանալիք հանրաքվեի կազմակերպման նպատակով հատկացնել 3 մլրդ 447 մլն դրամ։ Փաստացի, ՍԴ յոթ դատավորի փոխելու, մեկ անձի ամբիցիաների բավարարման համար կառավարությունը բոլորիս հաշվին մոտ 7,2 միլոն դոլար է տրամադրում, ինչն արդեն իսկ սուր քննադատության է արժանացել հասարակության մեծամասնության շրջանում:
Տնտեսագետ Թադևոս Ավետիսյանը «Փաստի» հետ զրույցում 3,5 միլիարդը տնտեսության համար բավականին լուրջ գումար է համարում։ Համեմատության համար նա մի շարք օրինակներ բերեց ու շեշտեց, որ այդ գումարը կարելի էր ուղղել սոցիալական բազում ծրագրերի։ Նա շեշտեց, որ այդքան գումարով հնարավոր կլիներ նաև շուրջ 10 տոկոսով բարձրացնել աղքատության նպաստները։
Ի դեպ, վարչապետն ասել էր, թե «էդ ծախսվող գումարն ի վերջո էլի ներհոսելու է տնտեսություն»: Այս առումով Ավետիսյանը խիստ վտանգավոր է համարում նման «արդարացումը»: «Իրականում սա անարդյունք ծախս է։ Իսկ նման պնդումները շատ խնդրահարույց ու վտանգավոր են։ Ինչո՞ւ, որովհետև այդ պարագայում պետական բյուջեի ցանկացած մսխում, անարդյունավետ, աննպատակ քայլի ծախսային յուրաքանչյուր հետևանք կարելի է այդ մոտեցմամբ հիմնավորել։
Եթե այդ մոտեցման տեսանկյունից դիտարկենք, ուրեմն ընդհանրապես չպետք է խոսենք արդյունավետության ու առաջնահերթությունների մասին։ Ի վերջո, պետական բյուջեից գողացված գումարներն էլ են այս կամ այն ձևով մտնում տնտեսություն։ Կարելի է արդյոք վերոնշյալ կերպով հիմնավորել ու ասել, որ այդ գումարները կնպաստեն տնտեսական զարգացմանը»:

«Паст»: Чтобы удовлетворить амбиции одного человека, правительство выделило за счет налогоплательщиков  около 7,2 млн. долларов
21/02/2020 12:29
«Паст»: Чтобы удовлетворить амбиции одного человека, правительство выделило за счет налогоплательщиков около 7,2 млн. долларов
Газета «Паст» пишет, что вчера правительство приняло решение выделить 3 млрд. 447 млн. драмов на организацию референдума по конституционным изменениям. Фактически, чтобы сменить семь судей Конституционного суда, удовлетворить амбиции одного человека, правительство за счет всех нас предоставляет около 7,2 млн. долларов, что уже удостоилось серьезной критики большей части общества.
Экономист Тадевос Аветисян в беседе с корреспондентом издания отметил, что 3,5 млрд. драмов – довольно серьезная сумма для экономики. Для сравнения он привел ряд примеров, отметив, что эти средства можно было направить на реализацию различных социальных программ. Экономист отметил, что на эту сумму можно было повысить пособия по бедности на порядка 10 процентов.
Кстати, премьер-министр сказал, что «затрата этих 3,5 млрд. драмов не потеряна, поскольку они пойдут в экономику».
Тадевос Аветисян считает крайне опасным подобное «оправдание». «В действительности, это безрезультатный расход. А подобные утверждения опасны. Почему? Поскольку в таком случае последствия любой бюджетной траты, неэффективного и бесцельного шага можно обосновать таким подходом.
Если рассматривать с точки зрения этого подхода, значит, об эффективности и приоритетах вообще не нужно говорить. В конце концов, ведь потраченные из государственного бюджета средства тоже тем или иным способом возвращаются в экономику. Разве можно подобным обосновать и сказать, что эти суммы способствуют экономической активности?».