10 մլն դրամի դիմաց 1 ամիս ծառայելու նախագիծը կքննարկվի ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովում
24/02/2020 13:19
«Իմ քայլի» պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի հեղինակած «Արագացված ընթացակարգով զինվորական ծառայության մասին» օրենքի նախագիծն այս շաբաթ կքննարկվի ԱԺ պաշտանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողվի նիստում՝ հաջորդ շաբաթ մեկնարկող քառօրյա նիստերի օրակարգում ընդգրկվելու համար:
Հիշեցնենք, որ Սարգսյանը հանդես է եկել «Արագացված ընթացակարգով զինվորական ծառայության մասին», «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերով, որով առաջարկվում է վճարել 10 մլն դրամ ու ծառայել մեկ ամիս:
Նախագիծը հանձնաժողովի նիստում դեռևս պիտի քննարկվեր տարեվերջին՝ դեկտեմբերի 26-ին՝ Ազգային ժողովի յոթերորդ գումարման չորրորդ նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկվելու համար, մինչդեռ Հայկ Սարգսյանը ներկա չէր հանձնաժողովի նիստին և հարցի քննարկումը հետաձգվել էր:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԺ պետաիրավական փորձաքննության բաժինը եզրակացություն էր հրապարակել պատգամավորի ներկայացրած    օրենքների նախագծերի վերաբերյալ՝ նշելով, որ որ նախագծի կարգավորումներից հասկանալի չէ, թե որն է արագացված ընթացակարգով զինվորական ծառայության ներգրավվելու հիմքը:

Законопроект об ускоренной службе в армии за 10 млн. драмов будет обсужден в постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности
24/02/2020 15:09
Разработанный депутатом фракции «Мой шаг» Айком Саркисяном законопроект «Об ускоренной процедуре военной службы» будет обсужден на этой неделе в постоянной парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности для включения в повестку стартующих на следующей неделе четырехдневных заседаний парламента Армении.
Напомним, Айк Саркисян выступил с проектом «Об ускоренной процедуре военной службы», о внесении дополнений в закон «О военной службе и статусе военнослужащего» и в Уголовный кодекс Армении, согласно которым предлагается заплатить 1 млн. драмов и прослужить в армии один месяц.
Законопроект должен был обсужден в постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности еще в конце прошлого года, 26 декабря, для включения в повестку Национального Собрания седьмого созыва, однако из-за отсутствия Айка Саркисяна на заседаниях комиссии обсуждение было отложено.
Ранее отдел государственно-правовой экспертизы парламента Армении опубликовал заключение о представленном депутатом фракции «Мой шаг» проекте законов, отметив, что в представленных регулированиях непонятны основания для привлечения к военной службе в ускоренном режиме.