Լարսում Հայաստանի ներկայացուցիչը մոտ օրերս արդեն կգործուղվի. ՊԵԿ նախագահ
Լարսում Հայաստանի ներկայացուցիչը մոտ օրերս հավանաբար արդեն կգործուղվի, ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի նիստին ասաց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը։
«Կազմակարպչական հարցեր կան, որոնք պետք է այս ընթացքում իրականացվեն։ Նա նախ պետք է ներկայանա ՌԴ մաքսային մարմիններ։ Ամեն դեպքում, ինչքան մեր ներկայացուցիչը շուտ գնա, այնքան լավ։ Նստավայրը լինելու է Վլադիկավկազում։ Սակայն մեզ հետաքրքրում է, որ նա նստավայր ունենա հենց տեղում՝ չնայած 30 կմ շատ մեծ բան չէ», - ասաց ՊԵԿ նախագահը։
Դավիթ Անանյանը միաժամանակ տեղեկացրեց, որ Լարսում ՀՀ ներկայացուցիչն աշխատելու է միայնակ, աշխատակազմ չի ունենալու, սակայն դիվանագիտական կարգավիճակ է ունենալու։
«Նա ի պաշտոնե հյուպատոսին և դեսպանին ներկայացնելու է պարբերական հաշվետվություններ, իրավիճակի վերաբերյալ հաշվետվություններ ներկայացնելու է նաև ՊԵԿ նախագահին։ Քաղաքացիները բոլոր հարցերով կարող են դիմել նրան, եթե գտնում են, որ Լարսում իրենց իրավունքները խախատվում են», - ասաց ՊԵԿ նախագահը։

Представитель Армении на КПП «Верхний Ларс» вскоре будет командирован к месту работы – Давид Ананян
Представитель Армении на КПП «Верхний Ларс» в ближайшие дни будет командирован к месту работы, заявил сегодня на заседании постоянной парламентской комиссии по вопросам региональной и Евразийской интеграции председатель Комитета государственных доходов Давид Ананян.
«Есть организационные вопросы, которые должны быть решены за этот период. Он сначала должен предстать перед российскими таможенными органами. В любом случае, чем раньше наш представитель отбудет, тем лучше. Резиденция будет находиться во Владикавказе. Но мы заинтересованы в том, чтобы его резиденция была на месте, хотя 30 километров – не очень большая проблема», - сказал председатель КГД.
Давид Ананян также сообщил, что представитель Армении в Верхнем Ларсе будет работать один, у него нет аппарата, однако есть дипломатический статус.
«Он будет периодически представлять отчет консулу и послу, а также отчеты о ситуации председателю КГД. Граждане могут по всем вопросам обращаться к нему, если посчитают, что из права нарушаются на КПП», - сказал председатель КГД Армении.