Մյունխենի հանդիպման ձևաչափը որոշել են Փաշինյանն ու Ալիևը
Վարչապետի կողմից արտահայտված մյունխենյան սկզբունքները ավելի համապարփակ կերպով արտահայտում են այն, ինչը խոսվեց Մյունխենում, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։
«Մյունխենյան սկզբունքների մեջ արտահայտված չէ որևէ բան, որը վերափոխում է, վերաձևավորում է մեր դիրքորոշումները, մոտեցումները Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման գործընթացի ընդհանուր փաթեթի մեջ», -  ասաց նա։
Մնացականյանը համաձայն չէ դիրքորոշումների հետ, թե կարգավիճակի հարցն անտեսվել է։
«Ոչ, չի անտեսվել, անտրամաբական է նման կերպ գնահատել, որովհետև մեր դիրքորոշումը մնում է կայուն», - ասաց նա։
ԱԳ նախարարն ընդգծեց՝ Հայաստանը եղել և մնում է խստորեն հավատարիմ հարցի խաղաղ կարգավորմանը՝ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում։
«Մենք շարունակելու ենք աշխատել այնպիսի լուծումների համար, ինչպես հայտարարեց վարչապետ Փաշինյանը, որոնք ընդունելի են բոլոր կողմերի, բոլոր ժողովուրդների համար, որը նշանակում է փոխզիջում, իսկ փոխզիջում նշանակում է ճանապարհ, որը ունի երկու ուղղություն ու միակողմանի զիջումների մասին որևէ խոսք երբևէ չի կարող լինել։ Մեզ համար ամենասուր հարցերը եղել ու մնում են ԼՂ մեր հայրենակիցների ռեալ, իրական անվտանգության համակարգի ապահովումը, որից բխում է ստատուսի խնդիրը», - ասաց ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Ինչ վերաբերում է մյունխենյան պանելային քննարկմանը, Մնացականյանն ասաց, թե ղեկավարներն են քննարկել՝ ինչպես ներգարվվել այդ ձևաչափի մեջ։
«Երևույթը, կարծում եմ, շատ դրական է, որ մենք կարող ենք նստել ու ղեկավարների մակարդակով բաց զրույցով քննարկել հարցեր», - ասաց նա։

Формат встречи в Мюнхене решили Пашинян и Алиев – Зограб Мнацаканян
Озвученные премьер-министром мюнхенские принципы более широко отражают то, о чем говорилось в Мюнхене, заявил сегодня глава МИД Армении Зограб Мнацаканян на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Словакии Мирославом Лайчаком.
«В мюнхенских принципах не высказывается ничего, что пересматривает или переформулирует наши позиции, подходы во всем пакете мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта», - сказал он.
Зограб Мнацаканян не согласен с мнениями о том, что вопрос статуса игнорирован.
«Никто не игнорировал, подобные оценки нелогичны, поскольку наша позиция остается стабильной», - сказал он.
Глава МИД подчеркнул, что Армения была и остается привержена мирному урегулированию конфликта в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
«Как заявил Пашинян, мы продолжим работать над такими решениями, которые приемлемы для всех сторон, для всех народов, что значит – компромисс. А компромисс это путь  взаимных уступок, посему об односторонних уступках речи быть не можем. Для нас наиболее острым вопросом было и остается обеспечение реальной, настоящей системы безопасности для наших соотечественников, живущих в Нагорном Карабахе, из которой вытекает вопрос статуса», - сказал глава МИД Армении.
Что касается панельного обсуждения в Мюнхене, то Зограб Мнацаканян отметил, что главы стран сами обсудили этот формат встречи.
«Считаю это явление очень положительным, это возможность встретится и обсудить на уровне руководителей вопросы в открытой беседе», - отметил он.