Երկաթյա կացարանը դարձել է այգեգործի պահեստ. Գյումրիում վագոն-տնակը լքել է ևս մեկ ընտանիք
Գյումրիում վագոն-տնակը լքել է ևս մեկ ընտանիք: Վիվա-ՄՏՍ-ը և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը» շարունակում են նպաստել այդ գործին: 35 տարվա մետաղյա ճնշող կացարանը ձեռք է բերել նոր նշանակություն. այգեգործությամբ զբաղվող ընտանիքի համար այն դարձել է պահեստ: Բնակարանաշինության ծրագիր իրականացնող կազմակերպությունների ղեկավարներն ու թիմերը բնակարանամուտ են նշել Եդիգարյանների հետ:
1988-ի ավերիչ երկրաշարժի հետևանքով, շատերի նման, այս ընտանիքը ևս մնացել է անօթևան։ Վագոն-տնակում երկարուձիգ տարիների կյանքը «պարտադրվել է» Եդիգարյաններին: Ընտանիքի տատը՝ Թամարան, անցել է շատ դժվարությունների միջով։ Երկրաշարժի ժամանակ կորցրել է որդիներից մեկին, իսկ երկրորդը զոհվել է Արցախյան պատերազմում։ Թամարայի երրորդ որդին էլ առողջական խնդիրներ ունի։
Վագոն-տնակում տարիների դժվար կյանքից հետո, Եդիգարյաններին հաջողվել է բնակարան գնել, սակայն սոցիալական և առողջական բազմաթիվ խնդիրների պատճառով՝ չեն կարողացել վերանորոգել այն ու  կեցության պատշաճ պայմաններ ստեղծել։
2019-ին ընտանիքն ընդգրկվել է Վիվա-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» կողմից իրականացվող բնակարանաշինության ծրագրում։ Մի քանի ամիս տևած շինարարական աշխատանքներն ավարտելուց հետո, ընտանիքի՝ տարիների երազանքն իրականություն է դարձել:
«Այսքան դժվարություններից և տառապանքից հետո, կարծես մի լույս բացված լինի։ Նոր հույսերով և հավատով ենք նշում մեր նոր տան բնակարանամուտը։ Շնորհակալ ենք աջակցության համար», - ասել է Թամարան։
«Սա այն ծրագրերից է, որի արդյունքը գոհացնում է բոլորին. ընտանիքը հասնում է երազանքի իրականացմանը, իսկ աջակցող կազմակերպությունները՝ իրենց առջև դրած խնդրի լուծմանը: Ուրախ եմ արձանագրել, որ մետաղական վագոնն իր անհարմարությամբ այլևս չի ճնշելու արդեն նախկին բնակիչներին: Ավելին, ծառայելու է կարևոր նպատակի՝ այգեգործությամբ զբաղվող ընտանիքի համար: Ուզում եմ հավատալ նաև, որ նոր ու լուսավոր տան մեջ այս ընտանիքը միայն անհոգ օրեր է անցկացնելու»,-ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Մեր կազմակերպությունը Վիվա-ՄՏՍ-ի հետ համատեղ արդեն բազում տարիներ աջակցում է ընտանիքներին հաղթահարել աղքատությունը և դուրս գալ դժվարին սոցիալական պայմաններից։ Ճգնաժամը հաղթահարելու համար կարևոր է, որ ընտանիքն ունենա սեփական՝ արժանավայել պայմաններով ապահովված տուն։ Եդիգարյաններն արժանի էին ունենալու այդպիսի պայմաններ։ Ուրախ եմ նրանց ընտանիքի համար», - ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:

Metal Shelter Became Farmer's Warehouse
One more family left the metal container house in Gyumri. Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia continue to contribute to this cause. The metal container that used to be a house with upsetting conditions for life for 35 years is now repurposed into a warehouse to serve to the family engaged in farming. The heads and teams of organizations implementing the house-building project celebrated housewarming with the Yedigaryan family.
Like many others, this family, too, was left homeless after the devastating earthquake of 1988. The Yedigaryans were forced to live in the metal container for many years. The family’s grandmother, Tamara, has gone through many difficulties. She lost one of her sons during the earthquake, and the second one died in Nagorno-Karabakh war. Tamara’s third son has health problems.
After many years of difficult life in a metal container, the Yedigaryans were able to purchase an apartment, but because of numerous social and health problems, they were unable to renovate it and to create proper living conditions.
In 2019, the family was involved in the housing project implemented by Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia. After several months of construction, the family's dream of many years has now come true.
“After so much trouble and suffering, it seems the light is shining. We celebrate the housewarming of our new home with new hope and faith. Thank you for your support,” said Tamara.
“This program makes everyone happy: the family fulfills its long cherished dreams, and the supporting organizations achieve the task set before them. I am glad to state that the metal container with all its inconveniences will no longer morally depress those who used to live in it. Moreover, it will serve to an important purpose for a family engaged in gardening. I also want to believe that only carefree days await this family in this new and bright house,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
“Our organization, together with Viva-MTS, has been helping families to overcome poverty and difficult social conditions they have lived in for many years. In order to overcome the crisis, it is important for the family to have home of their own with decent conditions. The Yedigarians deserved to have such conditions. I am happy for this family,” said Fuller Center for Housing Armenia President Ashot Yeghiazaryan.