«Հրապարակ». Ո՞վ կլինի ՊԲ շտաբի նոր պետը
«Հայաստանի և Արցախի անվտանգության խորհուրդների՝ շաբաթ օրը կայացած համատեղ նիստից հետո, ինչպես սպասվում էր, Արցախի ՊԲ-ում կադրային փոփոխություններ տեղի ունեցան։ Երեկ, ինչպես հաղորդել էինք օրեր առաջ, Ջալալ Հարությունյանը նշանակվեց ՊԲ հրամանատար․ մինչ այդ նա զբաղեցնում էր շտաբի պետի պաշտոնը։
Ըստ արցախյան մեր աղբյուրների՝ շտաբի պետի պաշտոնում քննարկվում է Կամո Վարդանյանի անունը, չի բացառվում, որ այլ անուններ էլ քննարկվեն։ Մեկ ամիս առաջ Վարդանյանը նշանակվել է ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի հետախուզության գլխավոր վարչության պետի տեղակալ: Նա 2012-2017թթ. զբաղեցրել է Արցախի ՊԲ հրամանատարի առաջին տեղակալի-շտաբի պետի պաշտոնը: Մովսես Հակոբյանի՝ Մոսիի մտերիմն է, անցնում է Մարտի 1-ի գործով ու հետաքրքիր ցուցմունք է տվել, օրինակ՝ հաստատել է, որ Արցախից 2008 թվականի հայտնի իրադարձություններին զորք է բերվել Երևան։ Ասել է, որ 2008 թ․ փետրվարի 22-ին ԼՂՀ պաշտպանության բանակի հրամանատար Մովսես Հակոբյանի հրահանգով նրա հետ եկել է Երևան՝ մասնակցելու ՀՀ նախագահի նստավայրում անցկացվելիք խորհրդակցությանը։
«Դրանից հետո Մովսես Հակոբյանը մեզ ցուցում տվեց՝ մնալ Երևանում, քանի որ Ղարաբաղից պետք է զորք ուղարկվեր Երևան։ Հասկանալի էր, որ Մովսես Հակոբյանին այդպիսի հրաման են տվել նախագահի խորհրդակցությունից հետո, ամենայն հավանականությամբ՝ պաշտպանության նախարարը, կոնկրետ տեղյակ չեմ»,- ասել է Վարդանյանն իր ցուցմունքում։
Մեզ ասացին նաև, որ ԱԱԽ-ների համատեղ նիստն անցել է կառուցողական մթնոլորտում, քննարկվել են բանակում քրեական ենթամշակույթի դեմն առնելու, ինչպես նաև նոր սպառազինություն ձեռք բերելու ու Արցախը Հայաստանին միացնող նոր ճանապարհի կառուցման հարցեր՝ Հադրութ-Ջաբրայիլ-Խնձորեսկ»:

«Грапарак»: Кто станет новым начальником штаба Армии обороны
Газета «Грапарак» пишет, что после состоявшегося в субботу совместного заседания Советов безопасности Армении и Арцаха, как и ожидалось, в Армии обороны Арцаха произошли кадровые перестановки. Как сообщало несколько дней назад издание, вчера командующим Армией обороны был назначен Джалал Арутюнян, до этого он занимал пост начальника штаба.
«Наши арцахские источники передают, что в качестве претендента на должность начальника штаба рассматривается кандидатура Камо Варданяна, не исключается также, что будут обсуждены другие имена. Месяц назад Варданян был назначен заместителем начальника Главного управления разведки Генштаба ВС Армении. Он в 2012-2017гг. занимал должность первого заместителя командующего Армией обороны Арцаха - начальника штаба. Он – близкий человек Мовсеса Акопяна, проходит по делу 1 марта и дал интересное показание, к примеру, подтвердил, что во время известных событий 2008 года из Арцаха было доставлено войско в Ереван. В частности, по указанию командующего Армией обороны Нагорно-Карабахской Республики Мовсеса Акопяна, он приехал вместе с ним в Ереван 22 февраля 2008 года для участия в совещании, которое состоялось в резиденции президента Армении.
"После этого Мовсес Акопян дал нам указание остаться в Ереване, поскольку из Карабаха в Ереван должно было быть отправлено войско. Понятно, что после совещания у президента такое указание Мовсесу Акопяну дал, по все видимости, министр обороны, я конкретно не в курсе", - отметил Варданян в своем показании.
Нам сообщили также, что совместное заседание Советов безопасности проходило в конструктивной атмосфере, обсуждались меры пресечения в армии криминальной субкультуры, а также вопросы приобретения новых вооружений и строительства новой соединяющей Армению и Арцахом дороги Гадрут – Джабраил – Хндзореск», - отмечает газета.