Ամերիաբանկն արժանացել է Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի 2 մրցանակի առևտրի ֆինանսավորման ոլորտում
Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ IFC-ն (Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան) Հայաստանի խոշորագույն բանկ Ամերիաբանկին շնորհեց երկու մրցանակ` «Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում սարքավորումների ֆինանսավորման գծով 2019թ. լավագույն գործընկեր-բանկ» մրցանակը և «Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում 2019թ. լավագույն թողարկող բանկ» մրցանակը:
«Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում լավագույն թողարկող բանկ» մրցանակին Ամերիաբանկն արժանանում է արդեն երկրորդ անգամ:
Մրցանակները վկայում են առևտրի ֆինանսավորման ոլորտում Ամերիաբանկի հաջողության մասին: Առևտրի ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագրի (GTFP) շրջանակներում IFC-ի երաշխավորությամբ թողարկված վարկային նամակների ներքո Ամերիաբանկը ներգրավել է կարճաժամկետ և երկարաժամկետ ֆինանսավորում, որն ուղղվել է գյուղատնտեսության և ճանապարհաշինության ոլորտներում աշխատող ընկերությունների կողմից գերժամանակակից էներգախնայող սարքավորումների ձեռքբերմանը:
Մրցանակներն Ամերիաբանկին Երևանում շնորհեց IFC-ի` Եվրոպայի, Կենտրոնական Ասիայի, Լատինական Ամերիկայի և Կարիբյան տարածաշրջանի գծով փոխնախագահ Ջորջինա Բեյքերը, որը նշեց. «IFC-ն շատ է կարևորում առևտրի ֆինանսավորումը որպես մի ոլորտ, որը կարող է մեծ ազդեցություն ունենալ տնտեսական ակտիվության և զարգացման համար: Հայաստանում մեր վաղեմի գործընկեր Ամերիաբանկը մեր աջակցությամբ ֆինանսավորում է ջերմոցային տնտեսության և ճանապարհաշինության ոլորտներում աշխատող ընկերություններին, նրանց աջակցում էներգախնայող սարքավորումների ձեռքբերման հարցում` նպաստելով տնտեսական աճին և ստեղծելով նոր աշխատատեղեր: Այս երկու մրցանակներն իրավամբ վկայում են Ամերիաբանկի մեծ հաջողության մասին, որին բանկը հասել է` համագործակցելով IFC-ի հետ»:
«Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում սարքավորումների ֆինանսավորման գծով լավագույն գործընկեր-բանկ» մրցանակն IFC-ն այս տարի շնորհում է առաջին անգամ: Մրցանակի նպատակն է խրախուսել Առևտրի ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագրի` միջնաժամկետ (մինչև 5 տարով) գործարքների գծով պարտավորությունները երաշխավորող հատվածի լավագույն և ամենաակտիվ գործընկերներին: Առևտրի ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագրի միջնաժամկետ հատվածի շահառուներն են կլիմայի փոփոխությունը կանխելուն ուղղված սարքավորումներ ձեռք բերող ձեռնարկությունները:
Ամերիաբանկի Տնօրենների խորհրդի նախագահ Անդրեյ Մկրտչյանը նշեց. «Մենք բարձր ենք գնահատում IFC-ի կողմից շնորհված մրցանակները: Մեզ համար մեծ պատիվ է Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում արժանանալ մրցանակի, որը շնորհվում է առաջին անգամ: Առևտրի ֆինանսավորման ուղղությամբ մենք համագործակցում ենք IFC-ի հետ դեռևս 2009թ-ից և դրա շնորհիվ կարողացել ենք էապես մեծացնել Հայաստանում առևտրի ֆինանսավորման ծավալը: Ես վստահ եմ, որ շարունակական համագործակցության արդյունքում մեր համատեղ ջանքերը էլ ավելի կնպաստեն Հայաստանի բանկային հատվածի և մեր երկրի տնտեսության աճին»:
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից է և դասվում է երկրում թվայնացման ուղղությամբ զարգացող ամենակայուն և խոշոր ֆինանսական հաստատությունների շարքը: Լինելով Հայաստանում առաջին ներդրումային բանկը` Ամերիաբանկն ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է նորարարական կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայությունների ամբողջական փաթեթ: Ամերիաբանկը Հայաստանի առաջատար բանկն է ըստ 2019թ. բոլոր հիմնական ֆինանսական ցուցանիշների (ակտիվներ, պարտավորություններ, վարկային պորտֆել, զուտ շահույթ և կապիտալ): Լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարող եք այցելել www.ameriabank.am:
IFC-ի Առևտրի ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագիրը հիմնադրվել է 2005թ-ին և նպատակ ունի` զսպել տնտեսվարող սուբյեկտների առևտրային ռիսկերը պարտավորությունների երաշխավորման միջոցով: Ծրագրին մասնակցում է 285 ֆինանսական հաստատություն: Ծրագրի ընդհանուր արժեքն է 5 մլրդ ԱՄՆ դոլար: 2014թ-ին գործարկված` 500 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ միջնաժամկետ հատվածով` Սարքավորումների ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագրով մինչև 5 տարի ժամկետով երաշխավորվում է որոշակի գործընկեր բանկերի և ֆինանսական հաստատությունների կողմից տրամադրվող ֆինանսավորումը` ուղղված կլիմայի փոփոխությունը կանխելու համար նախատեսված սարքավորումների ձեռքբերմանը: Մանրամասն տեղեկությունների համար այցելեք www.ifc.org:

Ameriabank Receives Two IFC Awards for Achievements in Trade-Finance Sector
Ameriabank CJSC, Armenia’s largest bank, has been named the Best Bank Partner for Equipment Trade in Europe and Central Asia and the Best Issuing Bank in the Caucasus and Central Asia for 2019 by IFC, a member of the World Bank Group. This is the second consecutive time that Ameriabank is receiving the award for Best Issuing Bank in Caucasus and Central Asia.
The two awards reflect Ameriabank’s success in raising short and long-term trade finance with IFC-guaranteed letters of credit under IFC’s Global Trade-Finance Program (GTFP). These funds are channeled among others into agriculture, road construction, and to enable businesses to purchase energy-efficient state-of-the-art equipment.
Georgina Baker, IFC Vice President for Europe, Central Asia, Latin America, and the Caribbean, presented the awards to Ameriabank in Yerevan. She said, “Trade finance is a key priority for IFC because of the strong impact it can have on fostering economic activity and development. With IFC-supported trade transactions, Ameriabank, our long-term partner in Armenia, has supported imports of modern and energy-efficient equipment for road construction and greenhouses, contributing to economic growth and job creation. These two well-deserved awards recognize Ameriabank’s excellence in furthering our mission in Armenia.”
The award for Best Partner Bank for Equipment Trade in Europe and Central Asia is being presented for the first time this year. It was introduced to recognize the best and most active partners in the recently launched medium-term extension of GTFP, which covers eligible trade transaction tenors of up to five years in support of imports of equipment and capital goods with the focus on climate change.
Andrew Mkrtchyan, Chairman of the Board of Directors of Ameriabank, commented, “We highly appreciate the IFC awards. It is a great honor for us to be the first recipient of a newly-established award in Europe and Central Asia. We began cooperation with IFC in trade finance in 2009 and since then have been able to substantially increase trade-finance activities in Armenia. I am sure that our joint efforts will promote development of the Armenian banking sector and the synergy will contribute to economic growth in our country.”
Ameriabank is a dynamically developing bank and one of the major and most stable financial institutions in Armenia with clearly formulated digital agenda. The first investment bank in Armenia, Ameriabank is a universal bank offering innovative corporate, investment and retail banking services in a comprehensive package of banking solutions. Ameriabank is the leading bank in Armenia as measured by all key financial indicators (assets, liabilities, loans portfolio, net profit and equity) according to the 2019 year reportable data. For further information, please visit www.ameriabank.am.
IFC Global Trade Finance Program
Launched in 2005, the $5 billion IFC’s Global Trade Finance Program (GTFP) provides risk mitigation by guaranteeing trade-related payment obligations of over 285 eligible financial institutions (FIs). In 2014, IFC introduced the $500 million Medium-Term GTFP (Global Equipment Finance Facility), which extends guarantees up to five years to selected partners to support imports of equipment and capital goods with the focus on climate change. For more information about IFC, visit: www.ifc.org.