Անհնար է պատկերացնել միջազգային հարթակներում Արցախի շահերի պաշտպանությունը առանց Հայ դատի գործուն մասնակցության. Բակո Սահակյան
25/02/2020 11:20
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը փետրվարի 25-ին մասնակցել է Ստեփանակերտում մեկնարկած Հայ դատի հանձնախմբերի եւ գրասենյակների խորհրդաժողովի բացմանը:
Իր ելույթում նախագահ Սահակյանը նշել է, որ Հայ դատն այն համահայկական կառույցն է, որը տասնամյակներ շարունակ համառ պայքար է մղում մեր համազգային խնդիրների լուծման ուղղությամբ՝ հատուկ ուշադրության կենտրոնում պահելով Արցախը:
«Անհնարին է պատկերացնել միջազգային հարթակներում Արցախի շահերի պաշտպանությունը, տարբեր երկրներում եւ ատյաններում մեր մասին ճշմարտացի տեղեկությունների տարածումը, Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչմանն ուղղված քայլերի իրականացումը,  բազմաթիվ պետությունների ու նրանց սուբյեկտների հետ կապերի հաստատումն ու խորացումը, մեր հանրապետությունում զանազան ծրագրերի իրականացումն առանց Հայ դատի գործուն մասնակցության, նրա մեծածավալ եւ անձնվեր աշխատանքի», - ընդգծել է Արցախի Հանրապետության նախագահը:
Միջոցառման ընթացքում Նախագահ Սահակյանը Հայ Հեղափոխական Դաշնակցության Հայ դատի կենտրոնական խորհրդին պարգեւատրել է «Երախտագիտություն» մեդալով՝ Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչմանն ուղղված ակտիվ գործունեության, Արցախ-Սփյուռք կապերի ամրապնդման ու զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:
Միջոցառմանը ներկա էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

It is impossible imagine the protection of Artsakh's interests on the international arena without ARF
25/02/2020 11:29
On 25 February Artsakh Republic President Bako Sahakyan participated at the opening of the conference of the ARF Hay Dat committees and offices launched in Stepanakert.
In his speech, President Sahakyan noted that the Hay Dat is the pan-Armenian structure that has been fighting for decades for the solution of our national problems, keeping Artsakh in the spotlight.
"It is impossible imagine the protection of Artsakh's interests on the international arena, dissemination of true information about the state of Artsakh in different countries and instances, the steps taken towards the international recognition of the Artsakh Republic, the establishment and deepening relations with many states and their administrative units, the implementation of various programs in our republic without the active participation of the Hay Dat, its extensive and dedicated work," the President of the Artsakh Republic emphasized in his speech.
During the event, President Sahakyan awarded the Central Board of the ARF Hay Dat with the "Gratitude" medal for active work underkanen towards the international recognition of the Artsakh Republic, its significant contribution to cementing and widening the Artsakh-Diaspora ties.
Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, National Assembly chairman Ashot Ghoulyan and other officials attended the event.