Մենք պետք է ունենանք մասնագիտական դատարաններ. Նաիրա Զոհրաբյան
Դատավարությունների համար պետք է սահմանել ողջամիտ ժամկետներ։ Օրենքով պետք է սահմանել ողջամիտ ժամկետներ։ Ցանկացած պատճառաբանություն, որ դատավորները քիչ են և գերզզբաղված, բացատրություններ չեն, Դատական օրենսգրքում փոփոխություների թեմայով ԱԺ լսումների ժամանակ ասաց ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը։
«Մենք գործ ունենք մարդկային ճակատագրերի հետ։ Եթե, օրինակ, դատարանը մի քիչ ավելի շուտ նիստ գումարեր՝ իմանալով դատապարտյալ Կարեն Ծաղիկյանի ծայրահեղ ծանր առողջական վիճակը, գուցե նա հունվարի 8-ին չմահանար։ Կամ՝ 2015 թվականին Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանում դաժանաբար սպանված Հայկազ Բարսեղյանի գործը։ Դուք պատկերացնո՞ւմ եք ծնողների վիճակը, նրանց էմոցիոնալ լարվածությունը։ Մենք պետք է հասկանանք, որ գործ ունենք մարդկային ճակատարգրերի հետ», - ասաց պատգամավորը։
Նաիրա Զոհրաբյանը միաժամանակ շեշտեց՝ մենք պետք է ունենանք մասնագիտական դատարաններ, ինչպես, օրինակ, Գերմանիան, որտեղ 40 մասնագիտացված դատարան կա։

Нам нужны специализированные суды – Наира Зограбян
«Необходимо установить разумные сроки судебных разбирательств. Разумные сроки должны быть установлены законом. Любые доводы о том, что судей мало и они перегружены, – не являются объяснением», - заявила сегодня депутат фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян в ходе парламентских слушаний по вопросу поправок в Судебный кодекс.
«Мы имеем дело с человеческими судьбами. Если бы, например, суд созвал заявление чуть раньше, зная о крайне тяжелом состоянии здоровья Карена Цахикяна, возможно, он не умер бы 8 января. Или дело жестоко убитого в 2015 году Айказа Барсегяна в Военном университете имени Вазгена Саркисяна. Вы представляете состояние родителей, их эмоциональное напряжение? Мы должны понять, что имеем дело с судьбами людей», - сказала депутат.
Наира Зограбян отметила также, что Армении нужны специализированные суды как в Германии, где действует 40 специализированных судов.