Ծրագրավորողը նախազգուշացրել է iPhone-ի նոր խոցելիության մասին
Ծրագրավորող Թոմի Միսկը գտել է խոցելիություն, որը թույլ է տալիս հասանելիություն ստանալ iOS օպերացիոն համակարգի օգտատիրոջ տվյալներին: Այս մասին նա հայտարարել է իր բլոգում:
Միսկն ուշադրություն է հրավիրել տեսախցիկի հետ նախապես տեղադրված կիրառման առանձնահատկությանը: Երբ iPhone-ի օգտատերն առաջին անգամ բացում է այն, ծառայությունը թույլտվություն է խնդրում՝ գեոլոկացիան մշակելու համար: Ավելի հաճախ, օգտատերերը թույլ են տալիս: Դրանից հետո տեսախցիկը գրանցում է GPS-ի տվյալները յուրաքանչյուր լուսանկարի համար՝ յուրաքանչյուր անգամ առանց հարցնելու:
Հենց որ օգտատերը պատճենում է լուսանկարը, նրա մասին բոլոր տեղեկությունները` ներառյալ կոորդինատները, հայտնվում են ստեղնաշարի վրա: Ըստ ծրագրավորողի՝ սմարթֆոնի վրա տեղադրված ցանկացած ծրագիր կարող է «դուրս հանել» տվյալներն այնտեղից:
Միսկը կապվել է Apple-ի հետ, բայց ընկերությունը պատասխանել է, որ իրենք ծրագրավորողի կողմից հայտնաբերված խնդիրը խոցելի չեն համարում և չեն պատրաստվում շտկել այն:

Программист предупредил о новой уязвимости iPhone
Программист Томми Миск нашел уязвимость, которая позволяет приложениям для операционной системы iOS получать доступ к пользовательским данным. Об этом он сообщил в своем блоге.
Миск обратил внимание на особенность работы предустановленного приложения с камерой. Когда владелец iPhone впервые открывает его, сервис запрашивает разрешение на обработку геолокации. Чаще всего, пользователи дают согласие. После этого камера записывает GPS-данные к каждой фотографии, не запрашивая каждый раз отдельного разрешения.
Как только пользователь копирует снимок, вся информация о нем, включая координаты, оказывается в буфере обмена. По словам программиста, "вытащить" данные оттуда могут любые установленные на смартфоне приложения, в том числе и вредоносные.
Миск связался с Apple, но в компании ответили, что не считают обнаруженную программистом проблему уязвимостью и не собираются ее устранять.