Ադրբեջանական քարոզչամեքենան հասկացել է, որ շատ մեծ սխալ է թույլ տվել. Արմինե Ադիբեկյան (Տեսանյութ)
Ադրբեջանական քարոզչամեքենան հասկացել է, որ շատ մեծ սխալ է թույլ տվել՝ օգտագործելով Խոջալուի դեպքերի լուսանկարները։ Այժմ քիչ թե շատ նեյտրալ բնույթի լուսանկարներ են ներկայացվում, այսօր տեղի ունեցած քննարկմա ժամանակ ասաց xocali.net կայքի համակարգող Արմինե Ադիբեկյանը։
Ներկայացնելով իբր Խոջալուի դեպքերի վերաբերյալ մի լուսանկար, որն ընդհուպ արտատպվել է Ադրբեջանի փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևայի հովանու ներքո լույս տեսած բրոշյուրների առաջին էջում, բանախոսն ընդգծեց՝ դաշտում զոհված մարդկանց պատկերող լուսանկարը իրականում Սերբիայում զոհված բոսնիացիներ են։ Լուսանկարը 1999 թվականի է։
«Ադրբեջանական փաստավավերագրական նյութերը հիմնվում են օպերատոր Չինգիզ Մուստաֆաևի վիդեոնյութերի վրա։ Հակառակորդի քարոզչամեքենայի հիմնավորումներից մեկն այն էր, որ երբ օպերատորը տեսնում է պղծված դիակները, հարցնում է՝ ո՞վ է սա արել։ Հետագայում, երբ օպերատորի ցուցմունքները հրապարակվեցին, պարզ դարձավ, որ նա նկատի ուներ ոչ թե բուն սպանությունները, այլ այն, թե ով էր դիակներն այլանդակել, որովհետև մի քանի օր առաջ նա նկարահանել էր չպղծված դիակներ», - պարզաբանեց Արմինե Ադիբեկյանը։
Բանախոս ընդգծեց՝ ադրբեջանական կողմի այն պնդումները, որ հայերը խոշտանգել են արդեն իսկ մահացած ադրբեջանցիների դիերը, իրականությանը չեն համապատասխանում։

Азербайджанский агитпроп понял, что допустил очень большую ошибку – Армине Адибекян
«Азербайджанский агитпроп понял, что допустил очень большую ошибку, когда решил использовать фотографии ходжалинских событий. Сейчас они представляют более или менее нейтральные фотографии», - заявила сегодня координатор сайта xocali.net Армине Адибекян в ходе обсуждения на тему «Ходжалу – 28: как противодействовать азербайджанской пропаганде».
Представив фотографию, которая якобы относится к событиям Ходжалу и была напечатала на первой странице брошюр, изданных под покровительством вице-президента Азербайджана Махрибан Алиевой, Армине Адибекян отметила, что изображенные на фотография погибших людей, в действительности погибшие в Сербии боснийцы. Это фото 1999 года.
«Азербайджанские документальные материалы основаны на видеоматериалах оператора Чингиза Мустафаева. Одним из обоснований пропагандистской машины противника является то, что когда оператор видит оскверненные трупы, он спрашивает: кто это сделал? В дальнейшем, когда были опубликованы показания оператора, стало ясно, что он имеет в виду не сами убийства, а то, кто изуродовал тела погибших, поскольку за несколько дней до этого он снял на камеру неоскверненные трупы», - уточнила Армине Адибекян.
Она подчеркнула, что утверждения азербайджанской стороны, что армяне осквернили трупы азербайджанцев, не соответствуют действительности.