Ակնկալում եմ, որ ԵՄ անդամ 5 պետությունները հաշված ամիսների ընթացքում կվավերացնեն համաձայնագիրը. Արման Եղոյան
26/02/2020 12:32
ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը «ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիր» խորագրով խորհրդարանական լսումների ժամանակ հույս հայտնեց, որ ԵՄ անդամ 5 պետությունները մոտ ապագայում կվավերացնեն ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը, որից հետո այն ամբողջությամբ կմտնի ուժի մեջ:
«ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրն այս պահի դրությամբ ԵՄ անդամ 23 պետություններ են վավերացրել: Մյուս 5 պետությունների վավերացումից հետո, որն ակնկալում եմ կլինի հաշված ամիսների ընթացքում, համաձյանագիրն ամբողջությամբ ուժի մեջ կմտնի և կփոխարինի սրանից ավելի քան 20 տարի առաջ կնքած նախորդ համաձայնագրին», - ասաց Եղոյանը:
Ամփոփելով անցնող երկու տարվա տվյալները՝ նա նշեց, որ եվրոպական երկրներում ապաստան հայցող ՀՀ քաղաքացիների թիվը քչացել է:
«2018 թվականին հեղափոխությունից հետո ԵՄ անդամ բոլոր երկրներում առաջին անգամ ապաստան հայցողների թիվը կրճատվել է 30 տոկոսով, 2017թ.-ին բոլոր անդամ երկրներում ՀՀ 6800 քաղաքացի է ապաստան հայցել, 2018թ.-ին՝ 4800: Անցած տարվա 11 ամիսների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ 2019թ.-ի տվյալները չեն անցնի 3400-ը: Այսինքն՝ երկու տարի անընդմեջ 30 տոկսով նվազել է ԵՄ-ում ապաստան հայցող ՀՀ քաղաքացիների թիվը», - ասաց Եղոյանը:

Chairman of the NA’s European Integration Affairs Standing Committee Arman Yeghoyan speaking at the parliament today, voiced hope that the five EU member states will ratify the Armenia-EU Agreement in near future after which it will fully enter into force.
“As of now 23 EU member states ratified Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Free Trade Agreement. After the ratification of the rest five, which I expect to be done during the upcoming months, the agreement will fully enter into force and replace the one signed almost 20 years ago,” Yeghoyan said.
Summing up the results of the past two years, Yeghoyan said that the number of Armenian citizens applying to European countries for asylum has reduced.
“After the 2018 revolution the number of citizens applying for the first time to the EU member countries has reduced by 30%. In 2018 in all the countries 6,800 Armenian citizens applied for asylum, in 2018 – 4,800,” he said, stressing that the analysis of the past 11 months shows that in 2019 their number will not exceed 3,400.