Նախկինում հակահայկական քարոզչության ցանկացած նման փորձ շատ լուրջ, փաստարկված պատասխանի էր արժանանում. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը՝ ադրբեջանական քարոզչության մասին (Տեսանյութ)
26/02/2020 15:35
«Ոսկանապատ» վերլուծական կենտրոնը է «Խոջալու-28. ինչպես հակազդել ադրբեջանական քարոզչությանը» թեմայով քննարկում է կազմակերպել։
«Երեկ և այսօր ականատես եղանք, թե հակահայկական քարոզչության ինչպիսի մեծ ալիք է բարձրացվել մի շարք միջազգային, հատկապես ռուսական լրատվամիջոցներում՝ կազմակերպված Ադրբեջանի կողմից», - ասաց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը։
Նա նշեց, որ քննարկման նպատակն է Խոջալուի իրողությունները ճիշտ հասկանալը և հայ հանրությանն այն ճիշտ ներկայացնելը։
«Այս քննարկումը շտապ ենք կազմակերպել, որովհետև տեսանք, թե ինչպես մեկ օրվա ընթացքում ռուսական առաջատար լրատվամիջոցներում բացահայտ քարոզչական բնույթ կրող, միակողմանի, հայկական գործոնը շատ սև ներկայացնող նյութեր էին հրապարակում։ Անսպասելի էր նաև այն, որ այդ լրատվամիջոցների հետ տարիներ շարունակ աշխատանքներ են տարվել, հետևաբար այս թեմաները օտար չէին ռուսական մամուլին։ Նախկինում հակահայկական քարոզչության ցանկացած նման փորձ շատ լուրջ, փաստարկված պատասխանի էր արժանանում և լրատվամիջոցները պարզապես խուսափում էին միակողմանի քարոզչություն իրականացնելուց», - ասաց Մելիք-Շահնազարյանը։
«Լուրջ աշխատանք կար նաև պետական տարբեր օղակների և գիտական հանրույթի համագործակցության մակարդակում։ Այժմ, այդ համագործակցությունը կարծեք կասեցված է, ինչի հետևանքով մի իրավիճակ է, երբ, օրինակ, խոսելով նույն Խոջալուի մասին, երկրի վարչապետը հղում է անում բացառապես Մութալիբովի հայտնի հարցազրույցի վրա», - ասաց քաղաքագետը։

В прошлом любая подобная попытка антиармянской пропаганды удостаивалась очень серьезного, аргументированного ответа – Грант Мелик-Шахназарян
26/02/2020 17:46
Аналитический центр «Восканапат» организовал сегодня обсуждение на тему «Ходжалу – 28: как противодействовать азербайджанской пропаганде».
«Вчера и сегодня мы стали очевидцами большой волны антиармянской пропаганды в ряде международных, и особенно российских средств массовой информации, которая была организована Азербайджаном», - сказал политолог Грант Мелик-Шахназарян.
Он отметил, что цель обсуждения – правильно понять и представить армянскому обществу события Ходжалу.
«Мы поспешно организовали это обсуждение, поскольку увидели, как в течение одного дня в ведущих российских СМИ публикуются материалы явно пропагандистского характера, односторонние и представляющие армянский фактор в очень черных тонах. Неожиданностью было также то обстоятельство, что с этими средствами массовой информации на протяжении лет велись работы, следовательно эти темы не были чужды российской прессе. В прошлом любая подобная попытка антиармянской пропаганды удостаивалась очень серьезного, аргументированного ответа и СМИ просто избегали осуществлять такую одностороннюю пропаганду», - сказал Грант Мелиу-Шахназарян.
«Серьезная работа велась также на уровне сотрудничества различных государственных звеньев и научного сообщества. Сейчас это сотрудничество, вроде, прекращено, в результате чего создалась ситуация, когда, например, премьер-министр страны, говоря об этом же Ходжалу, ссылается исключительно на известное интервью Муталибова», - сказал политолог.