Հակաադրբեջանական քարոզչությունն այն հարցն է, որտեղ սևեր ու սպիտակներ չպիտի լինեն, այլապես տանուլ կտանք. Մարինա Գրիգորյան (Տեսանյութ)
26/02/2020 16:41
«Գոլոս Արմենիի» թերթի գլխավոր խմբագրի տեղակալ, փորձագետ, «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի հեղինակ Մարինա Գրիգորյանը «Խոջալու-28. ինչպես հակազդել ադրբեջանական քարոզչությանը» թեմայով քննարկման ժամանակ նշեց, որ տարիներ շարունակ Ադրբեջանը Խոջալուի ցեղասպանության ճանաչման հարցը չի դնում արտասահմանում, ինչն ակտիվ անում էր նախկինում:
Գրիգորյանի խոսքով՝ այստեղ ավանդ է ունեցել «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնը», որին հաջողվել է ցույց տալ, որ Ադրբեջանի առաջ քաշած միֆերը չեն համապատասխանում իրականությանը:
« «Սովորական ցեղասպանություն» նախագիծը 2009 թվականից ենք սկսել իրականացնել Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի շրջակնակներում: Պիտի շեշտեմ այդ ժամանակ և հետագա տարիներին կենտրոնի տնօրեն Արա Սաղաթելյանի դերը, որը կազմակերպեց և հետագա տարիներին ղեկավարեց այն ամբողջ աշխատանքը, որը տարվել է կենտրոնում ֆիլմերի, կայքերի, գրքերի և հոդվածների և, ընդհանրապես, հակաադրբեջանան քարոզչությանը դիմակայլելու աշխատանքին, որը, կարծում եմ, բավականին բարձր մակարդակով ենք իրականացրել», - ասաց Գրիգորյանը:
Նա նկատեց, որ 2018-ի ապրիլյան դեպքերից հետո կենտրոնից շատ մասնագետներ հեռացան և այսօր կենտրոնում աշխատում են շատ երիտասարդներ, որոնք գուցե այդ փորձառությունը չունեն, ինչ նախկինները.
«Կարծում եմ՝ սա այն հարցն է, որտեղ սևեր ու սպիտակներ չպիտի լինեն, պիտի գործադրել միասնական ջանքեր, այլապես մենք տանուլ կտանք այն ձեռքբերումները, որոնք ունեցել ենք նախկինում»:

Марина Григорян: Антиазербайджанская пропаганда – тот вопрос, в котором не должно быть черных и белых, в противном случае мы проиграем
26/02/2020 19:25
Заместитель главного редактора газеты «Голос Армении», эксперт, автор проекта «Обыкновенный геноцид» Марина Григорян в ходе обсуждения на тему «Ходжалу – 28: как противодействовать азербайджанской пропаганде» отметила, что на протяжении лет Азербайджан не предпринимает шаги для признания геноцида Ходжалу за рубежом, как это делалось в прошлом.
По словам Марины Григорян, в этом есть вклад ГНКО «Центр общественных связей и информации», которому удалось продемонстрировать, что продвигаемые Азербайджаном мифы не соответствуют реальности.
«С 2009 года в рамках Центра связей с общественностью и информацией начал осуществляться проект "Обычный геноцид". Должна отметить роль директора центра Ара Сагателяна в последующие годы, который организовал и руководил в дальнейшем всей той работой, которая проводилась в центре над созданием фильмов, сайтов, книг и статей, и в целом, всей деятельностью по противодействию азербайджанской пропаганде, которая, на мой взгляд, осуществлялась на довольно высоком уровне», - сказала Марина Григорян.
Она отметила, что после апрельских событий 2018 года многие специалисты ушли из центра и сегодня в центре работает много молодежи, которая, возможно, не обладают таким опытом, как прежние специалисты.
«Думаю, что это тот вопрос, где не должно быть черных и белых, необходимы совместные усилия, в противном случае мы проиграем все те достижения, которые имели в прошлом», - отметила Марина Григорян.