Հուսով եմ՝ 2020թ.-ի ԵՄ աջակցության չափը կլինի ավելին, քան 2019թ.-ին էր. Մհեր Գրիգորյան
ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների դրական զարգացման մասին է վկայում երկկողմ ձևաչափով տրամադրվող աջակցության ծավալների ավելացումը, խորհրդարանում ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ ասաց ՀՀ փոխվարչապետ, ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի կիրարկումն ապահովող միջոցառումները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահ Մհեր Գրիգորյանը:
Նա նկատեց՝ 2019 թվականին գործողությունների ծրագրով նախատեսվող աջակցության չափը նախորդ տարիների համեմատ ավելացել է՝ կազմելով 65 մլն եվրո: Գրիգորյանը հույս հայտնեց, որ այս տարի աջակցության ծավալը կավելանա:
«2020 թվականի աջակցության ուղղություններն արդեն իսկ նախատեսվել և հստակեցվել են, հուսով եմ՝ աջակցության չափը կլինի ավելին, քան 2019թ.-ին էր», - ասաց Գրիգորյանը:
Նա նկատեց՝ 2020 թվականի ծրագրով աջակցություն է նախատեսված արդարադատության և ոստիկանության ոլորտների ռազմավարական բարեփոխումների ուղղությունների համար, որոնք ընդգրկված են կառավարության գերակայությունների ցանկում:
«Համաձայանգիրը մեզ համար հանդիսանում է բարեփոխումների օրակարգ, և դրա կիրարկումը կառավարության առաջանահերթություններից է», - ավելացրեց փոխվարչապետը:

Armenia hopes for increase of EU assistance in 2020: Armenia’s deputy PM
The increase of the assistance provided by the EU to Armenia in bilateral cooperation format testifies about the positive developments in Armenia-EU relations, deputy prime minister Mher Grigoryan said at the NA hearing on Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.
He said with the 2019 action plan the volume of assistance has considerably increased as compared with the past years making 65 million euros.
Grigoryan voiced hope that this year the volume of the assistance will grow too.
“The directions of assistance for 2020 have already been outlined and clarified, I hope the provided assistance will be more than it was in 2019,” Grigoryan noted.
He said the 2020 program assistance will be addressed to the reforms in justice and police sectors declared as priorities by the government.
“The agreement for us is a reform agenda and its implementation is one of the priorities for the Armenian government,” the deputy PM said.