Զոհրաբ Մնացականյանը վրացական կողմին է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման գործընթացում ՀՀ սկզբունքային դիրքորոշումը
28/02/2020 17:01
Փետրվարի 28-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Ղարիբաշվիլիի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից։
Կողմերը գոհունակությամբ ընդգծել են պատմական բարեկամության և բարիդրացիական հարաբերությունների բարձր մակարդակը՝ վերահաստատելով երկկողմ պատրատասկամությունը՝ քայլեր ձեռնարկելու հայ-վրացական համապարփակ օրակարգի ընդլայնման և հարստացման ուղղությամբ:
ԱԳ նախարարը գոհունակությամբ արձանագրել է, որ Հայաստանի և Վրաստանի միջև տարբեր մակարդակներում առկա է երկխոսության և համագործակցության հագեցած օրակարգ, որը պայմանավորված է նաև երկու երկրների ռազմավարական փոխկապակցվածությամբ:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային մի շարք հարցերի: Նախարար Մնացականյանը վրացական կողմին է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման գործընթացում Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը և մոտեցումները: Երկուստեք ընդգծվել է, որ հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի:

Зограб Мнацаканян представил министру обороны Грузии принципиальную позицию Армении в процессе мирного урегулирования карабахского конфликта
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 28 февраля встретился с делегацией, возглавляемой министром обороны Грузии Ираклием Гарибашвили, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Стороны с удовлетворением подчеркнули высокий уровень исторической дружбы и добрососедских отношений, подтвердив двустороннюю готовность предпринять шаги по расширению и обогащению всеобъемлющей армяно-грузинской повестки.
Глава МИД с удовлетворением констатировал, что между Арменией и Грузией существует насыщенная повестка диалога и сотрудничества на различных уровнях, которая обусловлена также и стратегической взаимосвязью двух стран.
Стороны обратились также к ряду региональных вопросов. Министр Мнацаканян представил грузинской стороне принципиальную позицию и подходы армянской стороны в процессе мирного урегулирования карабахского конфликта. Стороны подчеркнули, что мирное урегулирование конфликтов не имеет альтернативы.