ԱՆ աշխատակազմի ղեկավարը «ՁԻԱՀ կանխարգելման հանրապետական կենտրոնի» աշխատակիցներին սպառնացել է քրեական հետապնդմամբ. Գևորգ Գրիգորյան
29/02/2020 13:30
«Իմ ունեցած տեղեկատվությամբ, երեկ առողջապահության նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Լուսինե Քոչարյանը մի քանի հոգու ուղեկցությամբ այցելել է «ՁԻԱՀ կանխարգելման հանրապետական կենտրոն», որտեղ աշխատակիցներին (հիմնականում կանանց) սպառնացել է քրեական հետապնդմամբ` աշխատանքից ազատման դիմում ներկայացնելու կապակցությամբ», - Facebook-ի իր էջում գրել է առողջապահության կազմակերպիչ Գևորգ Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով, բուժաշխատողների վրա նման ճնշումներ երբեք չեն եղել և նման սպառնալիքներով երբեք չեն խոսել բուժաշխատողների հետ:
«Մյուս կողմից «աշխատանքի են լծվել» նախարարության քարոզիչները, մասնավորապես սորոսական «Իրական աշխարհ, իրական մարդիկ» ՀԿ-ի հետ փոխկապակցված քարոզիչները, ովքեր փորձում են էմոցիոնալ դաշտ տեղափոխել բուժաշխատողների արդարացի պահանջը և պայքարը: Երեկ տված ասուլիսում ես ընդգծեցի, որ նման մոտեցում է լինելու և կրկին անգամ կոչ եմ անում առողջապահության նախարարությանը զերծ մնալ նման գործելաոճից և քննարկումներ իրականացնել միայն մասնագիտական դաշտում` մի կողմ դնելով սպառնալիքները, էմոցիոնալ գրառումները, շանտաժը և սեփական չհիմնավորված ամբիցիաները», - նշել է Գրիգորյանը:

Руководитель аппарата Минздрава угрожала уголовным преследованием сотрудникам Республиканского центра по профилактике СПИДа – Геворк Григорян
29/02/2020 14:35
«По моим сведениям, руководитель аппарата министерства здравоохранения Лусине Кочарян в сопровождении нескольких лиц посетила Республиканский центр по профилактике СПИДа, где угрожала сотрудникам (в основном женщинам) уголовным преследованием в связи с представленным заявлением об увольнении», - написал на своей странице в  Facebook организатор по вопросам здравоохранения Геворг Григорян.
По его словам, на медицинских работников никогда не оказывалось подобное давление и с ними никогда не говорили на языке угроз.
«С другой стороны "за работу взялись" агитаторы министерства, в частности взаимосвязанные с соровской общественной организацией "Реальный мир, реальные люди" агитаторы, которые пытаются перевести справедливое требование и борьбу медицинского персонала в эмоциональное поле. Вчера на пресс-конференции я подчеркнул, что будет проявлен подобный подход, сейчас я вновь призываю министра здравоохранения воздержаться от подобных действий и проводить обсуждения только в профессиональном поле, отказаться от угроз, эмоциональных постов, шантажа и своих необоснованных амбиций», - отметил Геворк Григорян.