Դատախազն ասաց՝ «ոչ մեկը չի կարող վիճել, որ 2008-ին սահմանադրական կարգը տապալելը հանցագարծութուն չի եղել», ես կարող եմ. Օրբելյան
29/02/2020 13:00
Երբ 300.1 հոդվածն ենք կարդում, պարզ չէ, թե ինչի մասին է խոսքը, «Մարտի 1-ի գործը հետհեղափոխական Հայաստանում» տեղեկատվական կոնֆերանսի ժամանակ ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի անդամ Արամ Օրբելյանը:
«Սա կետերից մեկն է, որ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանն ասում էր՝ «չեմ հասկանում՝ ի՞նչ պետք է հասկանամ, դատախազությունն ի՞նչ է ապացուցելու, որ եկել ասում եք՝ «ես կապացուցեմ, ես կապացուցեմ», մինչև «ես կապացուցեմը» ասեք հասկանամ՝ ի՞նչ պետք է ապացուցեք, որ տեսնեմ՝ ապացուցում եք, թե չէ», - ասաց Օրբելյանը:
Խոսելով մեղադրական եզրակացության մասին՝ Օրբելյանն ասաց, որ դատախազը 3 հատորանոց մեղադրական եզրակացություն է ներկայացրել, մինչդեռ պարզ չի եղել, թե ինչ նպատակ է ունեցել ապացուցելու, դրա համար էլ դատավորը դիմել է Սահմանադրական դատարան:
«Սահմանադրական դատարանը վարույթ է ընդունել դատարանի դիմումը, դիմել է ՄԻԵԴ, Վենտիկ, որպեսզի իրենք էլ օգնեն հասկանալ այս տեքստը հստակ է, թե հստակ չէ», - ասաց նա:
Օրբելյանը նաև նկատեց, որ միանշանակ է՝ 300.1-ը նոր հանցագործություն է.
«Դատախազը, որը շատ վստահ դատարանում ասեց՝ «ոչ մեկը չի կարող վիճել, որ 2008 թվականի Սահմանադրական կարգը տապալելը հանցագարծութուն չի եղել և այսօր էլ հանցագործություն չէ», ես պնդում եմ, որ ես եմ այն անձանցից մեկը, որը վիճում է՝ ո՛չ 2008-ին, ո՛չ այսօր Սահմանադրական կարգը տապալելը հանցագործություն չէր», - ընդգծեց նա:

Я один из тех, кто утверждает – ни в 2008 году, ни сегодня свержение конституционного строя не является преступлением – Арам Орбелян
«Когда читаешь статью 300.1, непонятно, о чем идет речь», - заявил сегодня адвокат Роберта Кочаряна Арам Орбелян в ходе конференции по теме «Дело 1 марта – в послереволюционной Армении».
«Это один из пунктов, о котором судья Давид Григорян говорил: "Не понимаю, что я должен понять, что собирается доказать прокуратура? Вы пришли и говорите "я докажу, я докажу. До этого "я докажу", скажите, чтобы я понял, что вы должны доказать, чтобы увидеть – доказываете или нет"», - сказал Арам Орбелян.
Касаясь обвинительного заключения, Арам Орбелян отметил, что прокурор представил 3-томное обвинительное заключение, в то время как непонятно, что он хотел доказать, и именно поэтому судья обратился в Конституционный суд.
«Конституционный суд принял в производство заявление суда, обратился в Европейский суд по правам человека, в Венецианскую комиссию, чтобы они помогли ему понять, этот текст четкий или нечеткий», - сказал он.
Арам Орбелян также отметил, что статьи 300 и 300.1 – различны и «свержение конституционного строя» является новым преступлением в том числе, по мнению международных структур.
«Прокурор очень уверенно заявил в суде: "никто не может спорить с тем, что свержение конституционного строя в 2008 году не было преступлением и не является преступлением сегодня. Я утверждаю, что я один из тех, кто спорит – ни в 2008 году, ни сегодня свержение конституционного строя не является преступлением", - сказал Орбелян.