Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ դատական գործը կարող է բարդացնել Մոսկվայի և Երևանի հարաբերությունները
Երևանի դատարանը մարտի 3-ին չի կարողացել որոշում կայացնել ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների միջնորդության վերաբերյալ, որը պահանջում էր կարճել քրեական գործը, գրում է «Կոմերսանտը»։
Դատավորը դադար էր վերցրել «քննելու գործի բոլոր հանգամանքները և ապացույցները»: Իշխանության ուզուրպացման համար մեղադրվող նախկին նախագահի փաստաբանները և հարազատները պատրաստվում են այն բանին, որ միջնորդությունը մերժվելու է, իսկ գործընթացը, որը սկսվել է գրեթե երկու տարի առաջ, կշարունակվի ևս մի քանի տարի: Ռոբերտ Քոչարյանի հետապնդման թեման, որի հետ ընկերությունը չի թաքցնում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, դառնում է ռուս-հայկական հարաբերությունների առանցքային հարցերից մեկը։
Սահմանադրական կարգը տապալելու քրեական գործով լսումները, որով, բացի Ռոբերտ Քոչարանից, անցնում են ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը, ՀՀ ՊՆ նախկին ղեկավար Սեյրան Օհանյանը, նաև նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արմեն Գևորգյանը՝ ընթանում են Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանում:
Մարտի 3-ի նիստին, ինչպես և բոլոր նախորդներին, ներկա էին նախկին նախագահի և՛ համախոհները, և՛ ընդդիմախոսները:
Վերջիններս ամբաստանյալներին մեղավոր են համարում 2008 թվականի մարտի իրադարձությունների համար:
Տասներկու տարի առաջ հայկական մայրաքաղաքում ուժով ցրվել է ընդդիմության հանրահավաքը, որի մասնակիցները համաձայն չէին նախագահական ընտրությունների արդյունքների հետ (այն ժամանակ Սերժ Սարգսյանը հաղթել էր Լևոն Տեր-Պետրոսյանին): Բախումների հետևանքով մարդիկ էին զոհվել: Բողոքի ակցիաների կազմակերպիչներից մեկը գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էր, որին իր ընդդիմադիր գործունեությունը երկու տարվա ազատազրկում էր արժեցել։
Նրանք, ովքեր եկել են դատարան Ռոբերտ Քոչարյանին և մյուս մեղադրյալներին սատարելու համար, միշտ զբաղեցնում են ամբաստանյալի առջև դրված աթոռները: Նրանց հակառակորդները տեղակայվում են դատախազության համար նախատեսված հատվածում: Երբ պարոն Քոչարյանին բերել են դահլիճ, համախոհները ոտքի են կանգնել և նրան դիմավորել ծափերով, իսկ հակառակորդները՝ դատապարտող բղավոցներով և սուլոցով:
Նիստին դատավոր Աննա Դանիբեկյանը պետք է դիտարկեր քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ Ռ. Քոչարյանի պաշտպանների միջնորդությունը։ Նույն խնդրանքով դիմել էին նաև մյուս ամբաստանյալների փաստաբանները: Բայց տիկին Դանիբեկյանը որոշել է ոչ մի որոշում չկայացնել:
«Պաշտպանության միջնորդության վերաբերյալ որոշումը հետաձգել՝ մինչև գործի բոլոր հանգամանքները պարզվեն, և ապացույցները քննվեն», - որոշեց տիկին Դանիբեկյանը:
Դրանից հետո Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանները հանդես են եկել մեկ այլ նախաձեռնությամբ. Նրանք Աննա Դանիբեկյանին ինքնաբացարկ են հայտարարել: Դրա պատճառներից մեկը նախկին նախագահի փաստաբաններից Հայկ Ալումյանն, անվանել է Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի ավելի վաղ արած հայտարարությունը: Վերջինս հարցազրույցներից մեկում նախկին նախագահի նկատմամբ գործընթացին մասնակցած գործընկեր դատավորներին փաստացի մեղադրել էր երկրի քաղաքական ղեկավարության հրամանները կատարելու համար:
«Իշխանությունները ցանկանում են, որ բոլոր դատավորները նման լինեն Արմեն Դանիելյանին և Աննա Դանիբեկյանին», - ասել էր ԲԴԽ ղեկավարը (Արմեն Դանիելյանն անցյալ տարվա հուլիսին Ռոբերտ Քոչարյանի խափան,ման միջոց էր ընտրել կալանքը):
Սակայն ինքնաբացարկի մասին որոշման միջնորդություն այդ օրը նույնպես չէր ընդունվել: Այս հարցը հնարավոր է լուծում ստանա մինչև շաբաթվա վերջ:
Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանությունը չի ակնկալում, որ միջնորդությունների վերաբերյալ հաջողությունների կհասնի:
Ավելին՝ փաստաբան Արամ Վարդևանյանը չի բացառում, որ գործընթացը, որը սկսվել է 2018 թ.-ին, նույնքան, եթե ոչ ավելի կերկարաձգվի:
«Դա կարող է տևել առնվազն երկու տարի: Պետք է հիշել, որ մեղադրող կողմը և հետաքննության կողմն այնպիսի մասշտաբային գործ են հարուցել, որ հնարավորություն չկա, որ այն երկար ժամանակ չքննվի», - «Կոմերսանտ»-ին ասել է փաստաբանը:
Ռոբերտ Քոչարյանի որդին՝ Լևոնը «Կոմերսանտ»-ին տված հարցազրույցում նշել է, որ մեղադրող կողմը ներգրավել է ավելի քան 800 վկա: Նրանք բոլորը պետք է լսվեն, ինչը նույնպես կազդի գործի քննության ժամկետի վրա:
Հարցին՝ կարո՞ղ են Ռոբերտ Քոչարյանը խափանման միջոցը փոխել, Արամ Վարդևանյանը դժվարացավ պատասխանել:
Ըստ նրա՝ փաստաբանները մի քանի անգամ առաջարկել են, որ դատարանը իրենց պաշտպանյալին ազատի նախնական կալանքից գրավի դիմաց (Հայաստանում գոյություն չունի տնային կալանք հասկացություն), բայց դատավորը մերժեց այդ հայցը:
«Կոմերսանտ»-ի զրուցակիցը խոստացել է, որ առաջիկայում պաշտպանությունը դատարանին կներկայացնի ՀՀ երեք նախկին վարչապետներից երաշխավորագրեր:
Մինչդեռ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ գործը բացառապես Հայաստանի ներքին գործը չէ: Մոսկվան ի սկզբանե ուշադիր հետևում էր բարձր մակարդակի գործընթացին՝ կապված այն քաղաքական գործչի հետ, որը սերտ բարեկամական հարաբերությունների մեջ է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Երբ գործընթացը 2018 թ.-ին սկսվել է, Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ նման գործողությունները «հակասում են Հայաստանի նոր ղեկավարության հայտարարություններին այն մասին, որ այն նպատակ չունի քաղաքական նկատառումներով նախորդներին հետապնդել»:
Հատկանշական է, որ երբ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ հարուցվեց քրեական գործ, Վլադիմիր Պուտինը զանգահարեց նրան և շնորհավորեց ծննդյան օրվա կապակցությամբ:
Անցած հոկտեմբերին, երբ Երևանում տեղի ունեցավ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստ, Ռուսաստանի ղեկավարը հանդիպեց ՀՀ նախկին նախագահի տիկնոջ՝ Բելլա Քոչարյանի և նրա որդու՝ Լևոնի հետ: Հանդիպումը տեղի ունեցավ Երևանում Ռուսաստանի դեսպանատանը, և բոլորն այն մեկնաբանեցին որպես աջակցության դրսևորում:
«Նման մարդը, որը մեծ երկրի նախագահ է, երբ շնորհավորում է իմ հայրիկի ծննդյան տարեդարձը, Նոր տարին, հանդիպում է մեզ հետ, հավանաբար հասկանալով, որ մեր իշխանություններին դժվար թե դա դուր գա ... Սա ցույց է տալիս, թե նա ինչպիսի մարդ է: Եվ ինչ ընկեր», - ասաց Լևոն Քոչարյանը «Կոմերսանտ»-ին:
Կրեմլում «Կոմերսանտ»-ի իրազեկ զրուցակցի խոսքով՝ ռուսական կողմը Հայաստանի երկրորդ նախագահի նկատմամբ գործընթացը համարում է քաղաքական: Ըստ նրա՝ Մոսկվան բազմիցս է ներկայացրել իր դիրքորոշումը Հայաստանի իշխանություններին:
«Կոմերսանտ»-ի զրուցակիցը նշել է, որ եթե մոտ ժամանակներս Ռոբերտ Քոչարյանի շուրջ իրավիճակը իրավական հարթության շրջանակում չլուծվի, ապա նրա ձերբակալությունը կարող է վերածվել ռուս-հայկական երկկողմ հարաբերությունների ամենաարդիական խնդիրներից մեկի:

Никто не забыт, и ничто не закрыто. Процесс в отношении Роберта Кочаряна может осложнить отношения Москвы и Еревана
04/03/2020 15:37
Суд Еревана 3 марта не смог принять решение по ходатайству защиты экс-президента Армении Роберта Кочаряна, требующей закрыть уголовное дело, пишет «Коммерсантъ».
Судья взяла паузу для «изучения всех обстоятельств дела и доказательств». Адвокаты и родственники обвиняемого в узурпации власти экс-президента готовятся к тому, что ходатайство отклонят, а сам процесс, начавшийся почти два года назад, продлится еще несколько лет. Тема преследования господина Кочаряна, дружбу с которым не скрывает президент РФ Владимир Путин, становится одним из ключевых раздражителей в российско-армянских отношениях.
Уголовное дело о свержении конституционного строя, по которому кроме Роберта Кочаряна также проходят бывший генсек ОДКБ Юрий Хачатуров, экс-глава Минобороны Армении Сейран Оганян, а также бывший руководитель администрации президента Армен Геворгян, слушается в суде первой инстанции столичного района Шенгавит. На заседание 3 марта, как и на все предыдущие, пришли как сторонники экс-президента, так и его противники. Последние считают подсудимых виновными в событиях марта 2008 года.
Двенадцать лет назад в армянской столице был силой разогнан митинг оппозиции, несогласной с итогами президентских выборов (Серж Саргсян тогда победил Левона Тер-Петросяна). В результате столкновений погибли люди. Одним из организаторов протестов был нынешний премьер Никол Пашинян, которому оппозиционная деятельность тогда стоила двух лет заключения.
Те, кто пришел в суд поддержать Роберта Кочаряна и других обвиняемых, всегда занимают ряды напротив скамьи подсудимых. Их оппоненты располагаются на прокурорской половине. Когда в зал ввели господина Кочаряна, сторонники встали и встретили его стоячей овацией, а противники — осуждающими криками и гулом.
С чего началось рассмотрение дела экс-президента Армении
На состоявшемся заседании судья Анна Данибекян должна была рассмотреть ходатайство защиты господина Кочаряна о прекращении уголовного преследования. Такие же просьбы поступили и от адвокатов других подсудимых. Но госпожа Данибекян предпочла не выносить никакого решения. «Отложить решение по ходатайству защиты до выяснения всех обстоятельств дела и изучения доказательства»,— постановила госпожа Данибекян.
После этого адвокаты Роберта Кочаряна выступили с другой инициативой: они заявили Анне Данибекян отвод. Основанием для этого один из защитников экс-президента Айк Алумян назвал сделанное ранее заявление председателя Высшего судебного совета (ВСС) Армении Рубена Вардазаряна. Тот в одном из интервью фактически обвинил коллег-судей, участвующих в процессе в отношении экс-президента, в выполнении распоряжений политического руководства страны. «Власти хотят, чтобы все судьи были похожи на Армена Даниеляна и Анну Данибекян»,— заявил глава ВСС (Армен Даниелян в июле прошлого года повторно отправил Роберта Кочаряна под арест).
Но и по ходатайству об отводе решение также в этот день принято не было. Этот вопрос может быть решен до конца недели.
Защита Роберта Кочаряна не рассчитывает на успех своих ходатайств. Более того, адвокат Арам Вардеванян не исключает, что процесс, начавшийся в 2018 году, растянется еще на такой же срок, если не дольше.
«Может растянуться минимум на два года. Надо иметь в виду, что сторона обвинения — прокуратура и следствие — представили такое масштабное дело, что нет шансов, что оно будет рассматриваться недолго»,— сказал юрист “Ъ”.
Сын Роберта Кочаряна Левон в беседе с “Ъ” отметил, что сторона обвинения привлекла более 800 свидетелей. Их всех предстоит заслушать, что также скажется на времени рассмотрения дела.
Могут ли Роберту Кочаряну изменить меру пресечения на не связанную с нахождением под стражей, Арам Вардеванян сказать затруднился. По его словам, адвокаты несколько раз предлагали суду выпустить их подзащитного из СИЗО под залог (в Армении не существует такой меры пресечения, как домашний арест), но судья ходатайства отклоняла. В ближайшее время, пообещал собеседник “Ъ”, защита представит суду поручительство трех бывших премьер-министров страны.
Между тем дело в отношении Роберта Кочаряна не является исключительно внутренним делом Армении. Москва с самого начала внимательно следит за громким процессом в отношении политика, который находится в близких дружеских отношениях с российским президентом Владимиром Путиным. Когда процесс начался в 2018 году, глава МИД РФ Сергей Лавров заявил, что такие действия «идут вразрез с заявлениями нового руководства Армении о том, что у него нет намерений организовывать преследования своих предшественников по политическим мотивам».
Показательно, что, когда в отношении Роберта Кочаряна было возбуждено уголовное дело, господин Путин звонил ему и поздравлял с днем рождения.
В октябре прошлого года, когда в Ереване проходило заседание Высшего евразийского экономического совета, российский лидер встретился с супругой экс-президента Армении Беллой Кочарян и его сыном Левоном. Встреча состоялась в посольстве РФ в Ереване, и все трактовали ее как проявление поддержки.
«Такой человек — президент великой страны, когда поздравляет моего отца с днем рождения, с Новым годом, встречается с нами, наверняка понимая, что нашим властям это вряд ли понравится… Это говорит о том, какой он человек. И какой друг»,— сказал “Ъ” Левон Кочарян.
По словам информированного собеседника “Ъ” в Кремле, российская сторона считает процесс в отношении второго президента Армении политическим. По его словам, Москва не раз доводила свою позицию до армянских властей. Собеседник “Ъ” отметил, что если в ближайшем будущем ситуация вокруг Роберта Кочаряна не будет урегулирована в правовой плоскости, то его арест может превратиться в один из наиболее актуальных вопросов в двусторонних российско-армянских отношениях.