«Ոչ»-ի կողմից կաշառք բաժանելու մասին բամբասանքներ տարածողները պատասխան են տալու օրենքի առջև. Ռուբեն Մելիքյան
04/03/2020 14:33
«Իրավական ուղի» ՀԿ համահիմնադիր, իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանն իր ֆեյսբուքյան էջում անդրադարձել է հանրաքվեի թեմային։ Նա գրել է.
«Սա ի՞նչ է, եթե ոչ՝ բացահայտ հակաքարոզչություն «Ոչ»-ի դեմ։
Նման մեթոդներով «Ոչ»-ին վարկաբեկելու փորձերն անիմաստ են, քանի որ մենք ինքներս ենք հայտնաբերում ընտրակաշառքի մասին իբր «լուրեր» տարածողներին ու իրավապահներից առանձին-առանձին ու հրապարակավ պահանջում զբաղվել նրանցով:
Եվս մեկ անգամ պաշտոնապես հայտարարում եմ. բոլոր այն մարդիկ, որոնք կփորձեն «Ոչ»-ի կողմի մասին ապատեղեկատվություն կամ բամբասանք տարածել, թե, իբր, իրենց տալի ամուսնու հորքարոջ հարսի եղբոր ուսմասվարի բաջանաղը լսել է, որ «Ոչ»-ի կողմից կաշառք կամ անգամ կաշառքի խոստում է եղել, պատասխան են տալու օրենքի առջև:
Եվս մեկ անգամ հորդորում եմ Դատախազությանն ու Ոստիկանությանը ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցներն այս «լուրերը» տարածող մարդկանց հայտնաբերելու և քրեադատավարական ընթացակարգով իրականությունը պարզելու համար:
Նաև տեղեկացնում եմ, որ մենք սկսել ենք քաղաքացիադատավարական ընթացակարգ՝ զրպարտչական և մեզ համար վիրավորական «լուրեր» տարածողների դեմ։ Առաջին հայցն արդեն դատարանում է, մյուսները շուտով կուղարկվեն։ Թող գան դատարան ու հանրության առջև բացահայտնեն եղելությունը (կամ դրա բացակայությունը)։
Իսկ լրատվամիջոցներին առաջարկում եմ չմոլորեցնել հանրությանը: Դադարեցրե՛ք անիմաստ շահարկումները և ակնհայտ կեղծ օրակարգի ձևավորումը:

Распространяющие сплетни о раздаче подкупа стороной агитации «Нет» ответят перед законом – Рубен Меликян
04/03/2020 15:52
Соучредитель общественной организации «Правовой путь», правозащитник Рубен Меликян обратился на своей странице в Facebook к теме конституционного референдума.
«Что это, если не открытая антиагитация против "Нет".
Попытки дискредитировать подобными методами "Нет" – бессмысленны, поскольку мы сами выявляем тех, кто распространяет якобы "слухи" об избирательных взятках, и требуем от правоохранителей по отдельности и публично заняться ими.
Еще раз официально заявляю: все те люди, которые распространяют о стороне агитации "Нет" дезинформацию или сплетни, будто свояк завуча брата невестки тетки мужа их золовки слышал о том, что штаб "Нет" дал или обещал взятку – ответят перед законом.
Еще раз призываю Прокуратуру и Полицию предпринять все необходимые мероприятия для обнаружения людей, распространяющих подобные "слухи" и выяснения правды в рамках уголовно-процессуальных процедур.
Сообщаю также, что мы начали гражданское судопроизводство против тех, кто распространяет клевету и оскорбительные для нас "слухи". Первый иск уже в суде, остальные вскоре будут отправлены. Пусть придут в суд и представят общественности реальность (или ее отсутствие).
А средствам массовой информации предлагаю не вводить в заблуждение общественность. Прекратите бессмысленные спекуляции и формирование заведомо ложной повестки!