«Դուք կարող եք ինձ վրա հույս դնել իմ նոր պաշտոնում». Դոնալդ Տուսկը` վարչապետ Փաշինյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Բրյուսելում` Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության գրասենյակում, հանդիպում է ունեցել ԵԺԿ նախագահ Դոնալդ Տուսկի հետ, հայտնում են ՀՀ կառավարության լրատվական ծառայությունից։
Ողջունելով վարչապետին` Դոնալդ Տուսկը նշել է.
«Պարոն վարչապետ, ուրախ եմ ողջունել Ձեզ իմ նոր պաշտոնում, բայց հին ավանդական ընկերությամբ: Եվ խոսքը ոչ միայն Ձեր, այլև Հայաստանի հետ մեր ավանդական բարեկամության մասին է: Դուք կարող եք ինձ վրա հույս դնել իմ նոր պաշտոնում»:
Դոնալդ Տուսկն ընդգծել է, որ Եվրոպայում, այդ թվում տեղի հանրության և քաղաքական գործիչների շրջանում ՀՀ նոր իշխանությունների և անձամբ ՀՀ վարչապետի նկատմամբ առկա է բարձր վստահություն, ինչը քաղաքական կարևորագույն կապիտալ է:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և վերաբերմունքի համար` նշելով.
«Բարձր ենք գնահատում Ձեր դերը Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման գործում: Վստահ ենք, որ ԵԺԿ նախագահի պաշտոնում ևս կնպաստեք համագործակցության հետագա զարգացմանն ու առաջընթացին»:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների շուրջ` կարևորելով Եվրոպական խորհրդարանում հայ խորհրդարանականների և ԵԺԿ խմբակցության պատգամավորների միջև սերտ ու ակտիվ համագործակցությունը:
Վարչապետն անդրադարձել է երկրում իրականացվող դատաիրավական բարեփոխումների ընթացքին, այդ թվում՝ առաջիկա Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի հանգամանքներին:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում տեղի ունեցող հետևողական գործընթացների շուրջ:
ԵԺԿ նախագահը բարձր է գնահատել Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները և պատրաստակամություն հայտնել նպաստել Հայաստանի հետ համագործակցության զարգացմանն ու խորացմանը:

“You can rely on me in my new position” - Donald Tusk to Prime Minister Pashinyan
Prime Minister Nikol Pashinyan met with European People’s Party (EPP) President Donald Tusk at EPP headquarters in Brussels.
Welcoming the Armenian Premier, Donald Tusk said: “Mr. Prime Minister, I am pleased to welcome you in my new position but with a feeling of traditional friendship. I mean traditional friendship not only with you, but also with Armenia. You can rely on me in my new position.”
Donald Tusk stressed that the Europeans, including society and politicians, have high confidence in Armenia’s new government and personally in the Prime Minister, which is an important political capital.
Thankful for the warm welcome, Nikol Pashinyan said: “We highly appreciate your role in the development of EU-Armenia relations. We are convinced that as EPP President you will contribute to the further development and progress of our cooperation.”
The parties exchanged views on a broad range of issues relating to cooperation between Armenia and the European Union. They highlighted the need for close cooperation between Armenian parliamentarians and EPP faction deputies in the European Parliament.
Touching on Armenia’s judicial reform, Nikol Pashinyan gave details of the upcoming constitutional referendum. The interlocutors exchanged views on the ongoing fight against corruption in our country.
The EPP President hailed the reforms being implemented in Armenia and expressed readiness to promote the development and deepening of cooperation with Armenia.