ԱՀԿ-ն աշխարհում հայտարարել է կորոնավիրուսի պանդեմիա
Աշխարհում նոր կորոնավիրուսի տարածումը ձեռք է բերել պանդեմիայի բնույթ, հայտարարել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհան Գեբրեյեսուսը՝ Ժնևում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ:
«Առաջիկա օրերին և շաբաթներին մենք ակնկալում ենք, որ դեպքերի, մահերի և տուժած երկրների թիվը կաճի... Մենք եկել ենք այն եզրակացության, որ COVID19-ը կարելի է բնութագրել որպես պանդեմիա», - ասել է նա:
Պանդեմիա անվանում են անսովոր ուժեղ համաճարակը, որը բնութագրվում է վարակիչ հիվանդության տարածմամբ ամբողջ երկրում, հարևան պետությունների տարածքում և երբեմն նաև աշխարհի շատ երկրներում:
Մարտի 11-ի դրությամբ աշխարհում նոր կորոնավիրուսով վարակվածների ընդհանուր թիվը կազմել է 118 հազար մարդ՝ աշխարհի 114 երկրում:

ВОЗ объявила пандемию коронавируса в мире
Распространение нового коронавируса в мире приобрело характер пандемии, заявил на брифинге в Женеве гендиректор Всемирной организации здравоохранения Тедрос Адханом Гебрейесус.
"В ближайшие дни и недели мы ожидаем, что количество случаев, смертей и количество затронутых стран увеличится… Мы пришли к оценке того, что COVID19 может быть охарактеризована как пандемия", - сказал он.
Пандемией называют необычайно сильную эпидемию, характеризующуюся распространением инфекционного заболевания на всей территории страны, территорию сопредельных государств, а иногда и многих стран мира.
На 11 марта общее количество заражений новым коронавирусом в мире составило 118 тысяч человек в 114 странах мира.