Արցախը կարող է ընտրվել թույլ օղակ. Անդրանիկ Թևանյան (Տեսանյութ)
Մոսկվայում Պուտինի և Էրդողանի հանդիպումը շատ կարևոր էր հատկապես այն առումով, որ ռուս-թուրքական հարաբերություններ չեն կարող ազդեցություն չթողնել Հայաստանի և Արցախի խնդրի վրա, «Ռուս–թուրքական հարաբերությունների ներկա փուլը և դրա հնարավոր ազդեցությունը Արցախի վրա» խորագրով քննարկման ժամանակ ասաց «Պոլիտէկոնոմիա» հետազոտական ինստիտուտի տնօրեն Անդրանիկ Թևանյանը։
Բանախոսը միաժամանակ շեշտեց՝ մենք պետք է ունենանք այնպիսի պատրաստվածություն, որ ավելի քիչ կախվածություն ունենանք արտաքին գործոններից։
Անդրանիկ Թևանյանի խոսքով՝ չի կարելի բացառել, որ Թուրքիան կարող է փորձել Ադրբեջանի ձեռքով ռևանշի հասնել Սիրիայում, սակայն ի տարբերություն Սիրայի, որտեղ ռուսների ներգրավածություն կա, Արցախում նման բան չկա։
«Հետևաբար Արցախը կարող է ընտրվել թույլ օղակ, դրա համար էլ մենք պետք է պատրաստ լինենք դիմագրավելու հնարավոր զարգացումներին։ Երկրում տիրող իրավիճակն ավելի մեծ մարտահրավեր է, քան հնարավոր ռազմական գործողություններն Արցախում», - նշեց Թևանյանը։

Арцах может стать слабым звеном – Андраник Теванян
Встреча Путина и Эрдогана в Москве была для нас очень важной в том контексте, что российско-турецкие отношения не могут не влиять на Армению и карабахский конфликт, заявил сегодня директор исследовательского института «Политэкономия» Андраник Теванян в ходе обсуждения по теме «Нынешний этап российско-турецких отношений и их влияние на Арцах».
Андраник Теванян отметил также, что мы должны подготовиться к тому, чтобы меньше зависеть от внешних факторов.
По его словам, нельзя исключать, что Турция может попытаться руками Азербайджана достичь реванша в Сирии, однако в отличие от Сирии, где есть вовлеченность русских, в Арцахе нет подобного.
«Следовательно, Арцах может стать слабым звеном, поэтому мы должны быть готовы противостоять возможным развитиям. Царящая в стране ситуация – более крупный вызов, чем возможные военные действия в Арцахе», - отметил Андраник Теванян.