Մեկնարկել է Ռուսաստանի առաջատար տեխնիկական ԲՈՒՀ-երում անվճար կրթություն ստանալու համար Հայաստանից դիմումների հավաքագրումը
12/03/2020 14:06
Մեկնարկել է Ռոսատոմի թիրախային քվոտաներով Ռուսաստանի առաջատար տեխնիկական ԲՈՒՀ-երում անվճար բակալավրիական, վարպետության, մագիստրոսական և ասպիրանտական կրթություն ստանալու համար Հայաստանից թեկնածուներ հավաքագրելու գործընթացը։ Թեկնածուների ընտրությունն անցկացվում է ատոմային էներգետիկայի բնագավառում Ռուսաստանի և Հայաստանի փոխգործակցության շրջանակում։
«Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի կողմից իրականացվող հայկական ԱԷԿ-ի արդիականացման ու շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագծի իրականացման ու երկրում ատոմային էներգետիկայի հետագա զարգացման համար Հայաստանին անհրաժեշտ են բարձրակարգ տեխնիկական մասնագետներ։ 2019 թվականին Հայաստանից 4 ուսանողներ բարեհաջող անցան ընտրության փուլը և ընդգրկվեցին ռուսաստանյան առաջատար ԲՈՒՀ-երում։
2020-21 ուստարվա համար առանձնացվել է ևս 4 տեղ` Ռուսաստանում ինժեներա-տեխնիկական մասնագիտությամբ անվճար կրթության համար։ Ռոսատոմի գործընկեր համալսարանների ցուցակում 11 կրթական հաստատություններ են, որոնց թվում է նաև Միջազգային հետազոտական միջուկային համալսարանը (ՄԻՖԻ)։
«Ուսումնառությունը Ռուսաստանի առաջատար տեխնիկական ԲՈՒՀ-երում ուսանողների համար հնարավորություն է ստեղծում ստանալ ժամանակակից գիտելիքներ ու հմտություններ, որոնք անհրաժեշտ են էներգետիկ ոլորտում նրանց ապագա մասնագիտության համար։ Բացի այդ, ուսանողները պրակտիկա կանցնեն առաջատար ատոմային օբյեկտներում։ Օտարերկրյա ուսանողների համար պետական կրթաթոշակների ծրագրի շրջանակում Ռոսատոմը ռուսաստանյան ԲՈՒՀ-երի հետ սկսել է գործակցել 2010 թվականից, և որոշ շրջանավարտներ իրենց կարիերան են սկսել սեփական հայրենիքում` ատոմային էներգետիկայով զբաղվող կազմակերպություններում և ընկերություններում», - նշեց Միջազգային հետազոտական միջուկային համալսարանի (ՄԻՖԻ) կրթության արտահանման վարչության պետի տեղակալ Անդրեյ Բոբիլոն։
Այսօր ռուսաստանյան համալսարաններում միջուկային մասնագիտություններով ուսանում է ավելի քան 1900 քաղաքացի` աշխարհի 48 երկրներից, և ընդունվում են տարեկան մոտ 300 նոր ուսանողներ։ Ուսումն անվճար է, բացի այդ, ուսանողները ստանում են ամսական կրթաթոշակ, հասարակական տրանսպորտով երթևեկելու, ինչպես նաև թատրոններ ու թանգարաններ այցելելու զեղչեր։
Ուսանողների ընտրության գործընթացին մասնակցելու համար թեկնածուներին անհրաժեշտ է գրանցվել future-in-russia կայքում, ընտրել համալսարանն ու մասնագիտությունը, հարցաթերթիկում լրացնել անձնական տվյալները, ներբեռնել ռուսերեն թարգմանված ու նոտարով հաստատված ատեստատը կամ դիպլոմ, ինչպպես նաև անհրաժեշտ բոլոր փաստաթղթերը, անձնագիրն ու բժշկական տեղեկանքները։ Փաստաթղթերն ընդունվում են մինչև մարտի 20-ը, քննությունները կանցկացվեն մարտի 23-ից ապրիլի 3-ը` Երևանում Գիտության ու մշակույթի ռուսաստանյան կենտրոնի գրասենյակում։

Стартовал набор для Армении на бесплатное образование в ведущих технических вузах России
Стартовал набор кандидатов из Армении на обучение в ведущих технических университетах России по программам бакалавриата, специалитета, магистратуры и аспирантуры по целевым квотам Росатома. Набор проходит в рамках сотрудничества России и Армении в сфере подготовки кадров для атомной энергетики.
В связи с реализацией проекта по модернизации и продлению срока эксплуатации Армянской АЭС, который реализует Госкорпорация «Росатом», и дальнейшим развитием атомной энергетики в стране, Армении необходимы высококвалифицированные технические специалисты. В 2019 году 4 студента из Армении успешно прошли отбор и зачислены в ведущие российские вузы.
На 2020/21 учебный год выделено также 4 квоты на бесплатное обучение в России по инженерно-техническим специальностям. В списке университетов-партнеров Росатома – 11 учебных заведений, среди которых и Национальный исследовательский ядерный университет «МИФИ».
«Обучение в ведущих технических вузах России открывает перед студентами возможность получить современные знания и навыки, необходимые для будущей профессии в энергетической отрасли, а также пройти практику на ведущих атомных объектах. Росатом начал сотрудничество с российскими вузами в рамках Государственной стипендиальной программы для иностранных студентов в 2010 году и уже некоторые выпускники начали свою карьеру у себя на родине, в организациях и компаниях, которые занимаются атомной энергетикой», - отметил заместитель начальника управления экспорта образования НИЯУ МИФИ Андрей Бобыло.
Сегодня в университетах России по ядерным специальностям обучается более 1900 иностранных граждан из 48 стран мира и ежегодно зачисляется около 300 новых студентов. Обучение предоставляется бесплатно, и студенты получают ежемесячную стипендию, скидки на проезд, а также на посещение театров и музеев.
Для того, чтобы принять участие в отборе кандидатам необходимо зарегистрироваться на сайте future-in-russia: выбрать университет и специальность, заполнить анкету с личными данными, а также загрузить все необходимые документы, переведенные на русский язык и нотариально заверенные аттестат или диплом, паспорт и медицинские справки. Документы принимаются до 20 марта, проведение экзаменов планируется с 23 марта по 3 апреля на базе Российского центра науки и культуры в Ереване.